Praktyki, staże i wolontariaty, a RODO - info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach. Udostępniamy dla Państwa platformę, dzięki której już teraz mogą Państwo przystępować do Kodeksu RODO info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach. KOMUNIKAT STANDARD OCHRONY MAŁOLETNICH info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach.
Telemedycyna sprawdza się w leczeniu cukrzycy w czasie pandemii
Biuro Federacji PZ, 2020-06-27 17:27:11

Dzięki teleporadom diabetycy mogą bezpiecznie przetrwać w czasie epidemii. Mimo poluzowania restrykcji wciąż jednak powinni oni pamiętać o zachowaniu szczególnych środków ostrożności, bo należą do grupy najbardziej narażonych na ciężki przebieg COVID-19 i większą śmiertelność – przypomina w związku z przypadającym 27 czerwca Światowym Dniu Walki z Cukrzycą, dr Andrzej Paciorkowski twórca i koordynator „Szkoły Cukrzycy”, projektu realizowanego od dziesięciu lat przez lekarzy Porozumienia Zielonogórskiego.

Jak mówi dr Paciorkowski, warunkiem nierozwijania się powikłań jest prawidłowe postępowanie w cukrzycy od samego początku, z naciskiem na profilaktykę i zmianę stylu życia. Większość pacjentów z cukrzycą w pierwszych latach rozwoju choroby może być skutecznie leczona przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, którzy też najczęściej rozpoznają chorobę. Stąd idea, by „Szkoła Cukrzycy” powstała w oparciu o POZ, a nie specjalistów diabetologów. Według danych NFZ w Polsce na cukrzycę choruje 2,5-3 mln osób, a szacuje się, że dwukrotnie tyle osób dotyka stan przedcukrzycowy. To ogromna grupa pacjentów, wymagających regularnego kontaktu z lekarzem. I nagle pojawia się pandemia, która zatrzymuje w miejscu niemal wszystkie dziedziny życia.
– Dzięki teleporadom i innym rozwiązaniom telemedycznym, pozwalającym części pacjentów być w kontakcie on-line z lekarzem (systemy monitorujące glikemię) diabetycy mogą bezpiecznie przetrwać ten trudny okres i mają zapewnioną kontynuację leczenia – ocenia dr Andrzej Paciorkowski. – Oczywiście, jako lekarz zawsze wolę widzieć pacjenta niż rozmawiać z nim przez telefon, ale w obecnej sytuacji trzeba robić wszystko, by ograniczyć do minimum ryzyko infekcji koronawirusem. Szczególnie dotyczy to właśnie diabetyków, dla których stanowi ona śmiertelne niebezpieczeństwo. To się w mojej ocenie udało, dzięki ogromnej determinacji lekarzy i pielęgniarek, a także samych pacjentów, którzy musieli dostosować się do nowej formy kontaktu z lekarzem. Zdaniem lekarzy, wszyscy powinni nadal bezwzględnie przestrzegać zasad ostrożności, a chorzy na cukrzycę w szczególności.

Porozumienie Zielonogórskie prowadzi program edukacyjny „Szkoła Cukrzycy” od 2010 r., we współpracy z Zarządem Głównym oraz oddziałami terenowymi Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków na terenie całego kraju. Spotkania edukacyjne prowadzone są przez lekarzy POZ , lekarzy rodzinnych zrzeszonych w Porozumieniu Zielonogórskim oraz lekarzy współpracujących z Oddziałami Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. W celu zapewnienia wysokiego poziomu merytorycznego prowadzonych spotkań edukacyjnych organizowane były specjalne konferencje szkoleniowe dla lekarzy zainteresowanych prowadzeniem „Szkoły Cukrzycy”. Materiały edukacyjne obejmują cykl 8 spotkań według przygotowanego programu. Do każdego tematu opracowana jest prezentacja multimedialną, wydruk streszczenia dla uczestników, test wiedzy.
ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT