09.09.2020 KOMUNIKAT DOTYCZĄCY ZASAD POSTĘPOWANIA w związku z podejrzeniem COVID-19 w części kodowanej serwisu FPZ TELEPORADY w POZ!!! podstawowym narzędziem pracy zapewniającym bezpieczeństwo pacjentów - lekarz zbiera bardzo dokładny wywiad przez telefon 09.09.2020 KOMUNIKAT DOTYCZĄCY ZASAD POSTĘPOWANIA w związku z podejrzeniem COVID-19 w części kodowanej serwisu FPZ TELEPORADY w POZ!!! podstawowym narzędziem pracy zapewniającym bezpieczeństwo pacjentów - lekarz zbiera bardzo dokładny wywiad przez telefon 09.09.2020 KOMUNIKAT DOTYCZĄCY ZASAD POSTĘPOWANIA w związku z podejrzeniem COVID-19 w części kodowanej serwisu FPZ TELEPORADY w POZ!!! podstawowym narzędziem pracy zapewniającym bezpieczeństwo pacjentów - lekarz zbiera bardzo dokładny wywiad przez telefon
31 maja - Światowy Dzień bez Tytoniu
Federacja PZ, 2020-05-30 21:16:56

Palenie gorsze od koronawirusa

Boisz się COVID-19, a jednocześnie palisz papierosy? Nie ma w tym za grosz logiki. Choć obecna pandemia zbiera śmiertelne żniwo na całym świecie, to wciąż jest ono nieporównywalnie mniejsze niż globalne skutki tytoniowego nałogu. W ciągu pół roku z powodu zakażenia koronawirusem zmarło ok. 300 tysięcy osób, a ofiar czynnego i biernego palenia papierosów jest co roku niemal 7 milionów. Licząc od XX wieku to setki milionów przedwczesnych zgonów.

W licznych badaniach udowodniono związek między tytoniowym nałogiem a rozwojem wielu chorób. Ich lista jest gigantyczna. To m.in. nowotwory jamy ustnej, gardła, krtani, płuc, szyjki macicy, trzustki, nerek, choroby układu krążenia, udary, choroby układu oddechowego, chorobę Leśniowskiego-Crohna, osteoporoza, choroba Alzheimera. Z całą pewnością nie jest to pełny zestaw zagrożeń, ponieważ wciąż pojawiają się nowe doniesienia naukowe, potwierdzające wpływ nałogu tytoniowego na powstanie kolejnych schorzeń. Co gorsza, dotykają one także niepalących, zatruwanych przez palaczy. Według szacunków ekspertów w Polsce z powodu palenia umiera rocznie ok. 70 tysięcy osób, ale dodatkowe ok. 8 tysięcy ofiar to palacze bierni. Wbrew początkowym zapewnieniom producentów, e-papierosy nie okazały się bezpieczną alternatywą. W opinii specjalistów są one nie mniej szkodliwe.

31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Tytoniu, ustanowiony przez WHO w 1987 roku. Tego dnia zwraca się uwagę na powszechność uzależnienia od tytoniu i jego negatywne skutki na zdrowie.

- Zachęca się także do przynajmniej 24-godzinnej abstynencji tytoniowej, ale warto spróbować iść o krok dalej - mówi Wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego Wojciech Pacholicki - Obecna pandemia jest szczególną okazją do zadbania o układ oddechowy, który jak wiadomo jest przede wszystkim atakowany przez koronawirusa, wywołując najcięższy przebieg COVID-19. Przerażające sceny ze szpitali na całym świecie, pokazujące pełne sale pacjentów z niewydolnością oddechową, powinny skłonić do refleksji najbardziej zatwardziałych palaczy. 31 maja zachęcamy nie tylko do ograniczenia palenia przez jedną dobę, ale do tego, by pożegnać się z uzależnieniem na dobre.
Większość palaczy potrzebuje do tego silnego wsparcia. Może w tym liczyć na swojego lekarza rodzinnego, który pomoże mu w tej walce. W czasie pandemii jest to jeszcze bardziej proste niż zwykle: wystarczy zadzwonić do przychodni i umówić się na teleporadę.
ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT