80 mln zł dla placówek POZ - info w części kodowanej serwisu - Materiały edukacyjne w części kodowanej serwisu w dziale Biblioteka Lekarza dotyczące leczenia sporadycznej bezsenności u osób dorosłych, zwłaszcza w przypadku występowania trudności z zasypianiem 80 mln zł dla placówek POZ - info w części kodowanej serwisu - Materiały edukacyjne w części kodowanej serwisu w dziale Biblioteka Lekarza dotyczące leczenia sporadycznej bezsenności u osób dorosłych, zwłaszcza w przypadku występowania trudności z zasypianiem80 mln zł dla placówek POZ - info w części kodowanej serwisu - Materiały edukacyjne w części kodowanej serwisu w dziale Biblioteka Lekarza dotyczące leczenia sporadycznej bezsenności u osób dorosłych, zwłaszcza w przypadku występowania trudności z zasypianiem
V edycja „Profilaktyki po lubelsku” : 23-27.09.2019
Biuro Federacji PZ, 2019-09-21 19:51:02

184 placówki lekarzy rodzinnych Porozumienia Zielonogórskiego na Lubelszczyźnie wezmą udział w akcji „Profilaktyka po lubelsku”, podczas której pacjenci mogą wykonać bezpłatną morfologię krwi, zarejestrować się jako potencjalni dawcy komórek macierzystych szpiku oraz dowiedzieć się, na czym polega dawstwo. Akcja jest organizowana przez Lubelski Związek Lekarzy Rodzinnych - Pracodawców już po raz piąty. W jej ramach przebadano dotychczas przeszło 20 tysięcy osób, a wśród zarejestrowanych potencjalnych dawców są tacy, którzy zostali dawcami faktycznymi dając tym samym innym jedyną szansę na ratunek. Partnerami akcji są Centrum Medyczne LUXMED i Fundacja DKMS.

- Wśród pacjentów, którzy wzięli udział w poprzednich edycjach naszej akcji, wykrywaliśmy m.in. przypadki anemii, małopłytkowości, a nawet białaczki - mówi prezes LZLRP i wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego Tomasz Zieliński. - Wiele chorób krwi przebiega w pierwszej fazie bezobjawowo, ale morfologia pozwala wykryć je we wczesnym stadium, gdy sam pacjent nie odczuwa jeszcze nic niepokojącego. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne. „Profilaktykę po lubelsku” nazywamy naszym „produktem regionalnym”, a w rzeczywistości to wspólne działania lekarzy rodzinnych, hematoonkologów i pacjentów na rzecz polskiej transplantologii.Tomasz Zieliński podkreśla, że nie ma określonych standardów, jak często należy wykonywać badania krwi. Jest zatem grupa pacjentów, która robi je zbyt rzadko, a do lekarza zgłasza się dopiero wtedy, gdy choroba jest już zaawansowana i trudniej zastosować skuteczną terapię. „Profilaktyka po lubelsku” organizowana jest co roku w nawiązaniu do Międzynarodowego Dnia Świadomości Przewlekłej Białaczki Szpikowej przypadającego 22 września. Tegoroczna edycja różni się od poprzednich - po raz pierwszy potrwa nie jeden dzień, ale aż tydzień: od 23 do 27 września. W tych dniach, w godzinach pracy przychodni (8.00-18.00) można przyjść na bezpłatne badanie krwi oraz zarejestrować się jako potencjalny dawca komórek macierzystych szpiku. W ramach akcji przewidziana jest edukacja dotycząca potrzeb transplantacji komórek macierzystych szpiku oraz możliwości zostania ich dawcą. W przychodniach biorących udział w tym przedsięwzięciu znajdziemy plakaty i ulotki informacyjne, a personel udzieli wszelkich wyjaśnień w tej kwestii.

Krew do badania będzie pobrana na miejscu, a wykonawcą analiz będzie Centrum Medyczne LUXMED. Wyniki badań przekażą pacjentom ich lekarze rodzinni. Badania są dla pacjentów bezpłatne, a ich koszty pokrywają przychodnie. Szczegółowe daty i godziny pobierania krwi należy ustalić w swojej poradni lekarza rodzinnego.
- Mamy nadzieję, że w długiej perspektywie „Profilaktyka po lubelsku” przyniesie znamienne korzyści - dodaje Tomasz Zieliński. - Wyniki pobranych morfologii są do oceny niemal natychmiast. Budowanie świadomości pacjentów w zakresie problemów zdrowotnych, w tym hematologicznych i wskazywanie możliwości ich rozwiązywania jest procesem długotrwałym. Oczywiście, na efekty edukacji przyjdzie poczekać. Bardzo ważny jest każdy potencjalny dawca komórek macierzystych szpiku zarejestrowany w trakcie akcji, bo jest on jeszcze jedną szansą dla potrzebującego chorego człowieka. Jednak dopiero odpowiedni poziom edukacji środowiskowej ma szansę sprawić, że bycie dawcą będzie powszechne, a szans na leczenie dla chorych hematologicznych więcej.

Lista placówek biorących udział w akcji dostępna na stronie www.lzlrp.pl

Więcej informacji: http://www.facebook.com/lzlrp/,

https://www.facebook.com/events/1114944622030459/
ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT