Zaproszenie na webinar dedykowany członkom Federacji Porozumienie Zielonogórskie 23.04.2021. informacja w mailu i części kodowanej serwisu Zaproszenie na webinar dedykowany członkom Federacji Porozumienie Zielonogórskie 23.04.2021 informacja w mailu i części kodowanej serwisu Zaproszenie na webinar dedykowany członkom Federacji Porozumienie Zielonogórskie 23.04.2021 informacja w mailu i części kodowanej serwisu
Lekarze Porozumienia Zielonogórskiego od lat edukują swoich pacjentów na temat cukrzycy
Federacja PZ, 2016-04-07 14:37:17

Lekarze Porozumienia Zielonogórskiego od lat edukują swoich pacjentów na temat cukrzycy

Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia (7 kwietnia) poświęcony jest problemowi cukrzycy. Według Światowej Organizacji Zdrowia na świecie około 350 milionów ludzi choruje na cukrzycę, a  w  ciągu najbliższych 20 lat liczba ta może się podwoić. Dlatego tak ważna jest profilaktyka – jedno z najważniejszych zadań lekarzy rodzinnych. Porozumienie Zielonogórskie organizuje dla swoich pacjentów unikalny cykl edukacyjny pod nazwą „Szkoła Cukrzycy” od 2010 roku. Dotychczas wzięło w nim udział blisko 8 tysięcy słuchaczy – osób chorych na cukrzycę i ich rodzin.

W  Polsce na cukrzycę może chorować nawet 3 miliony ludzi, a 1/3 z nich pozostaje niezdiagnozowana. Światowa Organizacja Zdrowia uznała cukrzycę za epidemię o  zasięgu globalnym - według prognoz do 2030 roku cukrzyca stanie się 7. najczęstszą przyczyną zgonów.
-Cieszę się, że WHO poświęciła Światowy Dzień Zdrowia problematyce leczenia i zapobiegania cukrzycy w czasie epidemii nadwagi i otyłości – mówi diabetolog dr Andrzej Paciorkowski, twórca programu „Szkoły Cukrzycy”. - Podnosi to rangę tego problemu. Mam nadzieję, że związane z obchodami tego dnia kampanie edukacyjne dotrą do osób chorych i zagrożonych chorobą oraz pozwolą choć części z nich zrozumieć, że sami mogą wiele zrobić, by jej zapobiegać.

Założenia programu realizowanego przez lekarzy Porozumienia Zielonogórskiego oraz materiały edukacyjne przygotowane zostały pod nadzorem Rady Naukowej, w skład której weszli cenieni specjaliści z dziedziny diabetologii i medycyny rodzinnej, którym przewodniczy prof. dr hab. med. Bogna Wierusz- Wysocka. Uczestnicy „Szkoły Cukrzycy” zdobywają podczas zajęć wiedzę na temat samej choroby, powikłań, jakie są z nią związane, sposobów jej leczenia, zasad profilaktyki. Dr Andrzej Paciorkowski podkreśla, że jest to wiedza najbardziej aktualna, a lekarze w czasie wykładów obalają szereg mitów związanych z chorobą.

-Jeden z nich to przekonanie, że cukrzycy nie należy leczyć na wczesnym etapie, gdy chory nie odczuwa żadnych niepokojących objawów, a tylko badania wykazują podwyższony poziom cukru we krwi – tłumaczy dr Paciorkowski. - Nie jest to prawdą, bo właśnie jak najszybsze podjęcie leczenia przynosi najlepsze efekty i pozwala uniknąć wielu powikłań. Pacjenci często też boją się leczenia, uważając je za bolesne czy kłopotliwe. Tymczasem stosowanie nowoczesnych leków w odpowiednim momencie powoduje odroczenie w czasie konieczności przyjmowania insuliny. Kolejny mit dotyczy sposobu odżywiania. Nie jest prawdą, że dieta cukrzycowa musi być bardzo restrykcyjna. W rzeczywistości zalecenia dietetyczne są tu takie same, jak dla wszystkich, także osób zdrowych – mniej kalorii, tłuszczu, węglowodanów, słodyczy. Osoba chora na cukrzycę lub znajdująca się w grupie ryzyka nie musi prowadzić więc oddzielnej kuchni, prawidłowe odżywianie przyda się całej rodzinie.

Warto dodać, że lekarze edukują swoich pacjentów w ramach „Szkoły Cukrzycy” poza czasem swojej pracy w przychodniach i nieodpłatnie.
ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT