TELEPORADY w POZ!!! podstawowym narzędziem pracy zapewniającym bezpieczeństwo pacjentów - lekarz zbiera bardzo dokładny wywiad przez telefon TELEPORADY w POZ!!! podstawowym narzędziem pracy zapewniającym bezpieczeństwo pacjentów - lekarz zbiera bardzo dokładny wywiad przez telefon TELEPORADY w POZ!!! podstawowym narzędziem pracy zapewniającym bezpieczeństwo pacjentów - lekarz zbiera bardzo dokładny wywiad przez telefon
Wrocław: Do żłobka tylko po szczepieniach
Biuro Federacji PZ, 2019-07-08 12:13:40

Wrocław dołączył do kilku polskich miast, które wprowadziły obowiązkowe szczepienia jako kryterium przyjęcia do miejskiego żłobka. Taką uchwałę przegłosowali miejscy radni podczas ostatniej sesji Rady Miasta. Uchwała wejdzie w życie 1 stycznia 2020 roku.
- To bardzo dobra wiadomość, szczególnie dla rodziców maluchów, którzy nie będą usieli drżeć o ich bezpieczeństwo zdrowotne - nie ukrywa radości Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego oraz Dolnośląskiego Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców. - Porozumienie Zielonogórskie zawsze wpierało i propagowało szczepienia jako najskuteczniejszą formę profilaktyki. O ile do szczepień zlecanych możemy jedynie zachęcać, o tyle musimy robić wszystko, by pacjenci przestrzegali bezwględnie obowiązkowych szczepień ochronnych. Ich liczba sukcesywnie spada, a efekty są już widoczne, jak np. wzrost zachorowań na odrę. Jacek Krajewski ubolewa, że nie udało się zebrać 100 tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem nowelizacji ustaw, który miał umożliwić samorządom wprowadzenie kryterium posiadania szczepień obowiązkowych, podczas rekrutacji do żłobków i przedszkoli. Porozumienie Zielonogórskie wspierało ten projekt, podobnie jak wiele środowisk medycznych.
- Na szczęście kwestią tą zajęły się niektóre samorządy - dodaje Jacek Krajewski. - Od czegoś trzeba zacząć. Miejsc w żłobkach na ogół brakuje, w czasie rekrutacji liczy się każdy punkt, więc może to skłoni opornych rodziców do przestrzegania Programu Szczepień Ochronnych. Mam nadzieję, że podobne zasady zostaną wprowadzone także w kolejnych miastach.

„Do żłobka przyjmowane są dzieci, które spełniają łącznie 3 warunki: w dniu przyjęcia do żłobka ukończyły co najmniej 20 tygodni życia, mają miejsce zamieszkania na terenie miasta Wrocławia, posiadają obowiązkowe szczepienia ochronne, zgodne z aktualnym Programem Szczepień Ochronnych lub przeciwwskazania do szczepień zgodne z Programem, na potwierdzenie czego rodzic lub opiekun prawny dziecka przedłożył zaświadczenie od lekarza pediatry” – czytamy we wrocławskiej uchwale. Jej projekt powstał przy udziale inicjatorów akcji „Szczepimy, bo myślimy".
– Chcemy przeciwdziałać zagrożeniu, bo wzrasta zachorowalność na choroby niebezpieczne. Powinniśmy promować naukę i dobre rozwiązania. To również nagrodzeni tych rodziców, którzy przestrzegają prawa, które nakłada na rodziców obowiązek szczepień – uzasadniał na sesji radny Bartłomiej Ciążyński.ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT