Nowe materiały edukacyjne w części kodowanej serwisu w dziale Biblioteka Lekarza dotyczące leczenia objawów zawrotów głowy różnego pochodzenia Nowe materiały edukacyjne w części kodowanej serwisu w dziale Biblioteka Lekarza dotyczące leczenia objawów zawrotów głowy różnego pochodzeniaNowe materiały edukacyjne w części kodowanej serwisu w dziale Biblioteka Lekarza dotyczące leczenia objawów zawrotów głowy różnego pochodzenia
O bezpieczne wakacje chorych dzieci muszą zadbać rodzice
Biuro Federacji PZ, 2019-05-30 08:32:55

- Nie ma powodu, by dzieci i młodzież, cierpiące na przewlekłe choroby były w każdej sytuacji wykluczone z aktywności, z jakich korzystają ich rówieśnicy - zapewnia lekarka rodzinna Porozumienia Zielonogórskiego Małgorzata Stokowska-Wojda. - Dotyczy to także wszelkiego rodzaju wycieczek i dłuższych wyjazdów wakacyjnych bez rodziców.
Lekarka rodzinna od lat przekonuje rodziców swoich pacjentów, że przewlekle chore dziecko powinno w miarę swoich możliwości doświadczać przyjemności normalnego życia. Nie mogą być dodatkowo „karane” tylko dlatego, że są chore. Oczywiście, dotyczy to sytuacji, gdy stan chorego jest ustabilizowany. Cukrzyca, astma, padaczka, alergie i inne choroby wymagające stałej kontroli, nie są nie są przeciwwskazaniem do udziału w koloniach czy obozach. Jednak by wakacje były dla chorego bezpieczne, trzeba je dobrze przygotować.
-Przede wszystkim organizator wypoczynku musi być poinformowany o ty, że w gronie uczestników znajduje się dziecko z problemem - mówi Małgorzata Stokowska-Wojda. - Wszystkie informacje dotyczące stanu zdrowia należy wpisać w karcie kwalifikacyjnej. Przy okazji przypominam, że nie wymaga to osobnego zaświadczenia od lekarza, wystarczy podpis rodzica lub opiekuna prawnego. Bezwzględnie należy pamiętać o zaopatrzeniu dziecka w odpowiednią ilość leków, tak by nie zbrakło ich do końca pobytu. Radzę także dodatkowo dołączyć do apteczki czytelną instrukcję dotyczącą dawkowania na wszelki wypadek. Małgorzata Stokowska-Wojda podkreśla, że osoby opiekujące się dzieckiem podczas wakacji bez rodziców, powinny mieć dokładną wiedzę o jego problemach. Nie wystarczy stwierdzenie o istnieniu alergii, trzeba ich poinformować, że dziecko ma np. uczulenie na sierść konia i jeżeli jest możliwa jako atrakcja jazda konna, to dziecko powinno z tego zrezygnować. Takie przykłady można mnożyć, zwłaszcza gdy chodzi o alergie pokarmowe, których jest sporo. Szczególnie istotne jest to w kontekście zbiorowego żywienia.Rzadko, ale zdarzają się sytuacje, gdy organizator wypoczynku ma opory przed zabraniem dziecka z alergią czy cukrzycą lub żąda dodatkowych zaświadczeń lekarskich. Eksperci Porozumienia Zielonogórskiego podkreślają, że takie działania nie mają podstawy prawnej. Rozporządzenie w sprawie organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży dopuszcza udział w nim dzieci przewlekle chorych lub niepełnosprawnych bez dodatkowych warunków po stronie uczestnika.
ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT