TELEPORADY w POZ!!! ważny komunikat dla świadczeniodawców - więcej informacji w mailingu, stronach kodowanych związków i w części kodowanej serwisu FPZ TELEPORADY w POZ!!! ważny komunikat dla świadczeniodawców - więcej informacji w mailingu, stronach kodowanych związków i w części kodowanej serwisu FPZ TELEPORADY w POZ!!! ważny komunikat dla świadczeniodawców - więcej informacji w mailingu, stronach kodowanych związków i w części kodowanej serwisu FPZ
Dużo powikłań, także po przeziębieniach
Federacja PZ, 2019-02-18 11:22:17

Większość przychodni POZ przeżywa w ostatnich dniach prawdziwe oblężenie. Lekarze przyjmują po kilkadziesiąt osób dziennie, w większości z infekcjami wirusowymi. Sygnały płynące z calej Polski potwierdzają dane PZH. Według ostatniego meldunku epidemiologicznego, na początku lutego zarejestrowano w kraju ok. 236,5 tysiąca zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Wzrost zanotowano w każdym województwie - największy na Pomorzu i w Wielkopolsce. W ciągu pierwszego tygodnia lutego z powodu grypy zmarło 15 osób. Lekarze rodzinni Porozumienia Zielonogórskiego podkreślają jednak, że nie tylko grypa jest groźna, nie należy lekceważyć także innych infekcji. Mimo tego, że zwykle ich przebieg jest bardziej łagodny (np. nie zaczynają się nagle wysoką gorączką) i najczęściej mijają po kilku dniach, to czasami jest inaczej.

- W tym sezonie obserwujemy wyjątkowo dużo powikłań po przeziębieniach - mówi Jacek Krajewski, lekarz rodzinny i prezes Porozumienia Zielonogórskiego. - Są to najczęściej zapalenia oskrzeli i płuc, które pojawiają się nawet po dwóch tygodniach od pierwszych, wydawałoby się niewinnych objawów. Niewielki katar, lekko podwyższona temperatura - dla niektórych to nie powód, by kłaść się do łóżka albo przynajmniej zostać w domu. To błąd, nawet jeśli nie czujemy się najgorzej. Gdy infekcja nie mija w ciągu kilku dni, może to świadczyć o pojawieniu się zakażenia bakteryjnego. Od błahego kataru do zapalenia płuc czy oskrzeli droga nie jest tak bardzo daleka, dlatego nie warto go bagatelizować.
ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT