Eksperci o szczepieniach przeciw grypie
Federacja PZ, 2017-10-20 11:32:44

Każda szczepionka przeciw grypie może być stosowana tylko w jednym (bieżącym) sezonie. Ze względu na bardzo dużą zmienność antygenową wirusa grypy skład szczepionek na każdy sezon epidemiczny jest aktualizowany i zatwierdzany przez odpowiedni organ kompetentny - to główne tezy konferencji zorganizowanej w tym tygodniu przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Prezes URPL,WMiPB, a zarazem wiceprzewodniczący Rady Zarządzającej Europejskiej Agencji Leków (European Medicines Agency; EMA), dr Grzegorz Cessak poinformował, że podczas sezonu 2017/2018 są dopuszczone do obrotu dwa rodzaje szczepionek przeciw grypie. Pierwsza z nich jest trójskładnikowa - zawiera antygeny dwóch szczepów wirusa grypy typu A i jednego szczepu wirusa typu B. Jest ona wskazana do stosowania od ukończenia 6. miesiąca życia. Druga, czteroskładnikowa - zawiera antygeny dwóch szczepów wirusa grypy typu A i dwóch szczepów wirusa typu B; jest wskazana do stosowania od ukończenia 3. roku życia.
O wyborze szczepionki zawsze decyduje lekarz po przeprowadzeniu badań kwalifikujących do szczepienia. Wszystkie znane objawy niepożądane po podaniu szczepionki przeciw grypie są opisane w ulotce dla pacjenta dołączonej do opakowania. Dr Cessak zapewnił, że większość tych objawów ma charakter łagodny i ustępuje w ciągu trzech dni.
Podczas konferencji podkreślano także, by przed szczepieniem poinformować lekarza o wszystkich występujących u pacjenta uczuleniach, w tym szczególnie na białka kurze. Zmniejszy to ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Ponadto zdaniem ekspertów, nie wszystkie działania niepożądane są bezpośrednio związane ze szczepionką. Niekiedy występuje omdlenie, a nawet objawy neurologiczne jako reakcja na ukłucie igłą.
Prof. Lidia. Brydak (kierownik Zakładu Badania Wirusów Grypy, kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, ekspert European Vero Cell Influenza Vaccine Advisory Council poinformowała, że według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na świecie rocznie z powodu grypy umiera około 250-500 tys. osób w tym 28-111,5 tys. stanowią dzieci poniżej 5 roku życia. W Polsce w sezonie epidemicznym 2016/2017 zarejestrowano 4 919 110 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę i wirusy grypopodobne, 16 890 hospitalizacji i 25 zgonów. Prof. Brydak podkreśliła, że oficjalne statystyki nie uwzględniają wszystkich zgonów z powodu grypy ze względu na nieprecyzyjne lub niewłaściwe wskazanie wyjściowej przyczyny zgonu. Ta sytuacja powoduje, że liczba zgonów jest zdecydowanie zaniżona, a w konsekwencji lekceważona, bagatelizowana przez społeczeństwo.

Eksperci są zgodni: jedyną, najlepszą ochroną i najtańszą metodą profilaktyki przed zachorowaniem na grypę są szczepienia. W sezonie 2016/2017 przeciwko grypie zaszczepiło się zaledwie 3,3 proc.
ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT