Zaproszenie na webinar dedykowany członkom Federacji Porozumienie Zielonogórskie 23.04.2021. informacja w mailu i części kodowanej serwisu Zaproszenie na webinar dedykowany członkom Federacji Porozumienie Zielonogórskie 23.04.2021 informacja w mailu i części kodowanej serwisu Zaproszenie na webinar dedykowany członkom Federacji Porozumienie Zielonogórskie 23.04.2021 informacja w mailu i części kodowanej serwisu
Lekarze rodzinni szkolą się, by skuteczniej walczyć z rakiem
Biuro Federacji PZ, 2017-06-08 15:24:28

W dniach 4-24 czerwca obchodzimy Dni Walki z Rakiem. Lekarze walczą z nim jednak nieustannie. Skuteczne leczenie chorób nowotworowych zależy przede wszystkim od ich wykrycia we wczesnym stadium. Rola lekarza podstawowej opieki zdrowotnej jest tu kluczowa, bo to on ma pierwszy kontakt z pacjentem. Lekarze mają tego pełną świadomość, dlatego tysiące z nich każdego roku bierze udział w kursach, warsztatach i szkoleniach, podczas których podnoszą swoje kompetencje. Rezultaty są wymierne - wzrasta liczba nowotworów, na których zdiagnozowanie wpływ mieli lekarze POZ.
- Nie mamy problemu z naborem, lekarze chętnie pogłębiają swoją wiedzę, pomimo tego, że ich kalendarz jest bardzo napięty - mówi Iwona Wójcik ze Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia Dolnego Śląska, ekspert Porozumienia Zielonogórskiego w zakresie projektów unijnych i współorganizatorka dziesiątków szkoleń dla lekarzy. - W większości z naszych szkoleń bierze udział po kilkaset osób, rocznie są to tysiące.
Wśród szkoleń ściśle medycznych ważne miejsce zajmują te dotyczące onkologii. Przykładem są m.in. programy finansowane ze środków unijnych: związany z profilaktyką raka piersi, organizowany przez Związek Pracodawców-Pracodawcy Zdrowia w partnerstwie z Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu czy program profilaktyki nowotworów głowy i szyi, który wkrótce się rozpocznie. Związek zamierza startować w kolejnych konkursach na realizację programów profilaktyki nowotworowej, zapowiedzianych przez Ministerstwo Zdrowia (w kierunku raka skóry, raka płuc, chorób nowotworowych dziedzicznie uwarunkowanych).
W kontekście wczesnej diagnostyki chorób nowotworowych warto wspomnieć o szkoleniach lekarzy POZ w zakresie profilaktyki i diagnostyki z wykorzystaniem USG, organizowanych przez Klaster Innowacyjna Medycyna. W ramach najnowszej edycji odbędzie się 30 kursów ultrasonografii dla lekarzy dla 360 uczestników.
- W efekcie wcześniejszych edycji do kilkudziesięciu praktyk lekarzy POZ w całej Polsce zakupiono aparat USG - mówi Piotr Polański z Dolnośląskiego Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców. - Koszt takiego sprzętu to wydatek rzędu 80-100 tys. zł, ale coraz więcej lekarzy rodzinnych potrafi go obsługiwać i uważa, że warto go mieć w gabinecie. Możliwość zrobienia (często „od ręki”) badania w przychodni POZ to przede wszystkim korzyść dla pacjentów. Z naszej ewaluacji wynika, że dzięki USG w gabinecie lekarze POZ wykrywają guzy wątroby, nerek, tarczycy jajnika, a także zmiany patologiczne w śledzionie czy trzustce.
Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, w 2014 r. zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Nowotworów odnotowano w Polsce 159,2 tys. nowych przypadków zachorowań na nowotwory oraz ponad 95,6 tys. zgonów spowodowanych tymi schorzeniami. Tym samym nowotwory stanowią drugą, po chorobach układu krążenia, przyczynę zgonów w Polsce – odpowiadającą za 27% zgonów wśród mężczyzn i 24% zgonów u kobiet.


ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT