Kim jest i jakie ma uprawnienia opiekun faktyczny pacjenta - info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach. Udostępniamy dla Państwa platformę, dzięki której już teraz mogą Państwo przystępować do Kodeksu RODO info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach. KOMUNIKAT STANDARD OCHRONY MAŁOLETNICH info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach.
Wiosna e-zdrowia w koordynacji
Biuro Federacji PZ, 2024-04-05 10:34:13

O rozwoju opieki koordynowanej w POZ i cyfryzacji w ochronie zdrowie - kolejna edycja konferencji Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych - Pracodawców już w sobotę!

„Wiosna e-zdrowia i koordynacji na Lubelszczyźnie” to cykliczne wydarzenie organizowane przez Lubelski Związek Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców. Lubelszczyzna kolejny raz zgromadzi specjalistów medycyny rodzinnej oraz przedstawicieli placówek administracji publicznej po to, aby podsumować ostatni rok w POZ i wspólnie określić najpilniejsze do zagospodarowania obszary.

W dniach 6-7 kwietnia Janów Podlaski ponownie zamieni się w centrum dyskusji o opiece koordynowanej w placówkach medycyny rodzinnej oraz cyfryzacji w ochronie zdrowia na poziomie POZ.

- Trzecia edycja konferencji „Wiosna e-zdrowia i koordynacji na Lubelszczyźnie” bez wątpienia zobowiązuje do podnoszenia poprzeczki w zakresie poziomu merytorycznego. Chcemy dostarczać lekarzom medycyny rodzinnej najnowszą wiedzę, ale też inspirować do stałego podnoszenia jakości usług. Bo wyzwań nie brakuje, ale nie brakuje także sukcesów w rozwoju ochrony zdrowia na poziomie POZ – mówi Tomasz Zieliński, Prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców, Wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Statystyki z Lubelszczyzny

Opieka koordynowana w POZ funkcjonuje od ponad roku i liderem w zakresie liczby placówek, które mają w ramach swoich usług kompleksowe leczenie, niezmiennie pozostaje województwo lubelskie. Już rok wcześniej dane z Lubelszczyzny robiły wrażenie. Na wszystkie placówki, które przystąpiły do programu, aż 13,25% podmiotów stanowiły poradnie POZ z województwa lubelskiego, dzięki czemu ponad 13% środków przeznaczonych na realizację opieki koordynowanej trafiło do podmiotów z Lubelszczyzny.

Aktualnie ponad 32% podmiotów POZ realizuje świadczenia w ramach kompleksowej opieki. Z całego województwa lubelskiego natomiast ponad 61% placówek posiada umowę na realizację opieki koordynowanej.

Wiosna e – zdrowia i koordynacji

Trzecia edycja konferencji ponownie przyniesie potężną dawkę wiedzy – zarówno jeśli chodzi o dane dotyczące realizacji opieki koordynowanej na Lubelszczyźnie, jak i najnowszą wiedzę medyczną. Jednym z gości konferencji będzie Wiceminister Zdrowia Marek Kos, który przedstawi plany rozwoju podstawowej opieki zdrowotnej, w tym szczególnie opieki koordynowanej, profilaktyki i e-zdrowia. Organizatorzy zadbali o to, aby część wydarzenia miała formę warsztatową, za pomocą której można w sposób praktyczny omówić konkretne przykłady zachowań i sposoby wsparcia pacjenta, jak również przeanalizować najnowsze wytyczne diagnostyczne.

W konferencji udział wezmą także przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia, którzy omówią najbardziej aktualne zagadnienia dotyczące realizacji opieki koordynowanej w POZ, przedstawią szczegóły związane ze środkami unijnymi z programu FENIKS na dofinansowanie POZ oraz zagadnienia związane z kontrolami NFZ - na co zwrócić uwagę, żeby bezpiecznie pracować.

Oprócz tego w programie zagwarantowano część dotyczącą opieki nad pacjentami z chorobami kardiologicznymi, cukrzycą, astmą oskrzelową oraz chorobami tarczycy. Całość zaplanowano tak, aby przekazać uczestnikom – specjalistom medycyny rodzinnej oraz pozostałemu personelowi placówek POZ, praktyczną wiedzę w oparciu o najnowsze wytyczne oraz rekomendacje.

- Specjaliści medycy rodzinnej są świadomi, że ich praca stanowi fundament całego systemu opieki zdrowotnej. Zdajemy sobie sprawę z ciążącej na nas odpowiedzialności, jednak wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów, stale podnosimy swoje kompetencje, aby realnie wpływać na poprawę jakości świadczeń. „Wiosna e-zdrowia i koordynacji” jest jednym z elementów podnoszenia standardów opieki. Wierzę, że po konferencji wyjdziemy jeszcze silniejsi i bardziej zmotywowani. Jestem dumny, że tak ważne inicjatywy odbywają się na Lubelszczyźnie. Zwłaszcza, że w konferencji wezmą udział nie tylko lekarze z województwa, ale również innych regionów Polski – dodaje Tomasz Zieliński.
ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT