Nowa informacja ANEKSY DO UMÓW - w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach. Nowa infromacja ANEKSY DO UMÓW - w części kodowanej serwisu FPZ oraz w mailach Nowa infromacja ANEKSY DO UMÓW - w części kodowanej serwisu FPZ oraz w mailach
Piątka dla POZ. Lekarz rodzinny w centrum uwagi.
Biuro Federacji PZ, 2021-12-10 10:33:38

W 2016 roku powstał jeden z ostatnich dokumentów analizujący funkcjonowanie polskiej podstawowej opieki zdrowotnej. Opracowany przez ministerialny zespół do spraw strategii rozwiązań systemowych nic nie stracił na aktualności. Mimo upływu 5 lat - nic się nie zmieniło.

- To pokazuje jedno - w Polsce nie ma wizji rozwoju podstawowej opieki zdrowotnej. Struktura, jaką jest POZ, powinna być fundamentem funkcjonowania systemu zdrowotnego, a jest na samym końcu kolejki - wymienia Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego.

W Polsce nikt nie wykorzystuje kompetencji lekarzy rodzinnych. To wysoko wykwalifikowani specjaliści, którzy kompleksowo powinni zajmować się pacjentem. A to oni powinni odgrywać kluczową rolę w systemie ochrony zdrowia. W ich gabinetach jest najwięcej informacji na temat aktualnego stanu zdrowia pacjenta i jego rodziny. Lekarze POZ powinni pełnić wobec pacjenta rolę - przy wsparciu koordynatorów - przewodnika po systemie ochrony zdrowia.

- Teraz lekarz rodzinny ogranicza się do leczenia i okrojonego diagnozowania. Tymczasem to my - jako jedyni w systemie - zajmujemy się np. profilaktyką - dodaje prezes Jacek Krajewski.

Rocznie lekarze POZ mają ponad 150 mln. wizyt. Jeśli opiekują się całą rodziną to okazuje się, że ta liczba wzrasta nawet do 0,5 miliarda rocznie. I najważniejsze - poradnie lekarzy rodzinnych nie są dla budżetu obciążeniem.

Eksperci PZ przekonują, że warto zainwestować w POZ, by usprawnić cały system opieki zdrowotnej w Polsce.

Ostatnie miesiące skutecznie obnażyły taką konieczność. Pandemia COVID-19 pokazała, że i teraz POZ odgrywa kluczową rolę w systemie ochrony zdrowia. Większość pacjentów jest kierowana na test w kierunku Sars-Cov-2 przez lekarzy POZ, a po potwierdzeniu rozpoznania chorzy przebywający w izolacji domowej, nadal znajdują się pod ich opieką. To w gabinetach POZ lekarze wykonują tysiące testów w kierunku wykrycia wirusa Sars-CoV - 2.

- Oczekiwane od lat zapisy dotyczące np. opieki koordynowanej są kompletnie bez pomysłu. Dlatego proponujemy nasz projekt - ''Piątka dla POZ ''- dodaje Jacek Krajewski, prezes PZ.

Podstawowa opieka zdrowotna mogłyby być dofinansowana z funduszy europejskich.

- Równie ważne jest to, by lekarze rodzinni mieli narzędzia do realizacji zadań - dodaje ekspert.

Stąd "5 postulatów". Pierwszy:

Wzmocnienie roli lekarza POZ jako koordynatora i przewodnika po systemie opieki zdrowotnej.

- To POZ powinna być fundamentem opieki nad pacjentem. Teraz tu są lekarze, pielęgniarki i położne. Wszyscy zapewniają pacjentom bezpieczeństwo, ale to nie wystarcza - mówi prezes.

Aby zapewnić kompleksową opiekę konieczna jest współpraca z innymi specjalistami - fizjoterapeutki, rehabilitantami, dietetykami i wieloma innymi. I najważniejsze - musi być dostęp do szerszej oferty diagnostycznej.

- Chodzi o to, by zabezpieczyć pacjenta na poziomie podstawowym. Tu odbywać się powinna profilaktyka i wczesna diagnostyka. Lekarz rodzinny powinien mówić o aktywności fizycznej, odpowiedniej diecie, uzależnieniach, chorobach sercowo-naczyniowych, o cukrzycy. To nie obciąża systemu i nie angażuje specjalistów, których też w Polsce brakuje, a którzy powinni się zająć bardziej skomplikowanymi przypadkami - wylicza Jacek Krajewski, prezes PZ.

Taki system - z większym zespołem, który świadczy większy zakres świadczeń - powoduje, że lekarz rodzinny czuwa nad pacjentem, ustala plan opieki medycznej po to, by pacjent nie zachorował, by skutecznie zapobiegać i szybko wykrywać choroby - dodaje ekspert PZ.

To lekarz - w takim systemie - pełni centralną, najważniejszą rolę. Ale trzeba mu dać odpowiednie kompetencje i narzędzia. To szeroka gama badań, ale i dobra komunikacja np. przez system wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej.

ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT