Nowa informacja ANEKSY DO UMÓW - w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach. Nowa infromacja ANEKSY DO UMÓW - w części kodowanej serwisu FPZ oraz w mailach Nowa infromacja ANEKSY DO UMÓW - w części kodowanej serwisu FPZ oraz w mailach
Współpraca BCO - PZ w trosce o zdrowie kobiet
Biuro Federacji PZ, 2021-08-23 08:19:18

W Białostockim Centrum Onkologii uruchomiona została pierwsza i jedyna w Polsce platforma służąca do współpracy z placówkami Porozumienia Zielonogórskiego w zakresie zgłaszania pacjentek na badania profilaktyczne w obrębie piersi.

– Cieszę się, że to właśnie nasze Centrum, jako pierwszy ośrodek onkologiczny na mapie Polski, ma możliwość korzystania z tego udogodnienia – mówi Magdalena Borkowska, dyrektor BCO. – Jesteśmy przykładem dla innych województw, że łącząc siły możemy dla dobra naszych pacjentów działać jeszcze sprawniej niż do tej pory. Chcemy, by efektem nawiązanej współpracy z Podlaskim Związkiem Lekarzy Pracodawców Porozumienia Zielonogórskiego było zwiększenie zgłaszalności na badania profilaktyczne wśród kobiet i wykrywanie niepokojących zmian w piersiach na wczesnym etapie zaawansowania choroby. Z pewnością, ta platforma to niezwykle przydatne i unikatowe w skali kraju narzędzie, które pomaga lekarzom POZ na szybką reakcję i przekierowanie pacjentek do naszego Centrum, gdzie natychmiast możemy rozpocząć proces diagnostyczny, a jak wiemy, w przypadku nowotworów to czas odgrywa kluczową rolę.

Program dedykowany jest grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na raka piersi, czyli do kobiet w wieku 50 – 69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonanej mammografii. W systemie lekarze mogą rejestrować także pacjentki spoza ww. grupy wiekowej, u których występują dolegliwości w obrębie piersi, tj.: guz, wyciek, wciągnięcie brodawki.

– W 2021 roku mamy rozpoznanych 390 przypadków raka piersi – zaznacza dr Elżbieta Potentas, kierownik i koordynator organizacyjny Centrum Chorób Piersi BCU. – Pacjentki często bagatelizują niepokojące zmiany lub odwlekają terminy badań profilaktycznych, co skutkuje gorszym rokowaniem. Lekarze POZ mają najczęstszy kontakt ze swoimi pacjentami, dlatego też powstał pomysł, żeby to oni zachęcili i zmotywowali kobiety do badań. Zgłoszone pacjentki zostaną umówione na badanie lub wizytę w BCO, gdzie w razie potrzeby nastąpi też dalsza diagnostyka. Widzimy już pierwsze pozytywne efekty funkcjonowania platformy i zachęcamy do zgłaszania się kolejne podmioty.

W fazie testowej, sprawdzającej poprawność funkcjonowania nowego narzędzia, z platformy korzystało osiem placówek POZ. Porozumienie Zielonogórskie już zgłosiło czterdzieści.

– Od wielu lat obserwujemy słabą zgłaszalność kobiet na badania profilaktyczne i wzrost liczby nowych zachorowań na choroby nowotworowe – mówi Joanna Zabielska-Cieciuch, Wiceprezes Zarządu Podlaskiego Związku Lekarzy Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie. – Zmiany uwarunkowań prawnych, organizacyjnych, finansowych doprowadziły do sytuacji, w której profilaktyczna mammografia wykonywana jest w zaledwie 30 proc. Problemem jest dotarcie do kobiet z zaproszeniem na badanie lub przekazanie informacji o możliwości wykonania badań profilaktycznych. Inicjatywa Białostockiego Centrum Onkologii spotkała się z ogromną aprobatą naszego środowiska. Wykorzystanie nowoczesnych technologii na pewno wpłynie na zwiększenie ilości wykonywanych badań profilaktycznych. Nie wymaga ze strony personelu dużego nakładu czasu, a pacjentkom daje komfort indywidualnego umówienia się na badanie w dogodnym terminie.

Po zarejestrowaniu i wysłaniu danych pacjentki w systemie przez lekarza POZ, osoba kierująca otrzymuje komunikat o prawidłowym dodaniu danych, a to oznacza, że zostały przesłane do BCO. W Centrum rejestratorki medyczne na bieżąco kontaktują się z pacjentkami i umawiają na badanie lub wizytę w Poradni Chorób Piersi.

W ubiegłym roku w Białostockim Centrum Onkologii raka piersi rozpoznano u blisko 500 pacjentów, do 16 sierpnia br. tych rozpoznań jest prawie 400. W 2020 roku w BCO wykonano ponad 9 tysięcy mammografii (screeningowe + ze skierowaniem) i ponad 7 tysięcy USG piersi. W roku bieżącym blisko 8 tysięcy pacjentek miało badanie mammograficzne, USG piersi – prawie 6 tysięcy (stan na 16.08.2021).


ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT