Nowa informacja ANEKSY DO UMÓW - w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach. Nowa infromacja ANEKSY DO UMÓW - w części kodowanej serwisu FPZ oraz w mailach Nowa infromacja ANEKSY DO UMÓW - w części kodowanej serwisu FPZ oraz w mailach
Sąd uznał skargę Porozumienia Podkarpackiego należącego do Federacji PZ
Federacja PZ, 2021-04-19 08:16:55

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie uznał skargę Porozumienia Podkarpackiego należącego do Federacji Porozumienie Zielonogórskie dotyczącą udostępnienia informacji publicznej przez wojewodę.

We wrześniu 2020 r. Porozumienie Podkarpackie wystąpiło z wnioskiem o udostępnienie danych lekarzy powołanych przez wojewodę do stwierdzania zgonów osób podejrzanych o zakażenie lub zakażonych wirusem SARS-CoV-2.
– Takiej informacji w trybie zwykłej korespondencji z Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim nie otrzymaliśmy – mówi Mariusz Małecki, prezes podkarpackiego PZ. Próbowaliśmy zatem taką informację uzyskać od wojewody w trybie dostępu do informacji publicznej – jednak bez efektu. Wyrok sądu spowodował, że wojewoda prześle do nas dane koronerów, które przekażemy w razie potrzeby rodzinom zmarłych osób z COVID-19 - tłumaczy Małecki.

Powołanie przez wojewodów lekarzy do stwierdzania zgonów osób podejrzanych o zakażenie wirusem SARS-CoV-2 albo zakażonych tym wirusem poza szpitalem reguluje tzw. tarcza antykryzysowa.

Porozumienie Zielonogórskie od wielu lat apeluje do kolejnych ministrów zdrowia o zmiany ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych z 1959 r., której zapisy dotyczące stwierdzania zgonów i wystawiania kart zgonów są przestarzale, nieadekwatne do rzeczywistości i budzące wiele kontrowersji kompetencyjnych. Na podstawie tych przepisów w wielu sytuacjach nie jest jasne, kto ma stwierdzić zgon.
- W epidemii ten problem jest jeszcze bardziej palący - mówi Mariusz Małecki.

Porozumienie Podkarpackie Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia przed laty zainicjowało akcję zwracania się do starostów powiatowych i burmistrzów miast na prawach powiatów o powoływanie koronerów. Według interpretacji Porozumienia Zielonogórskiego ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, to oni odpowiadają za stwierdzanie zgonów w sytuacji, gdy z określonych przyczyn nie może tego zrobić lekarz. Akcja była powadzona głównie na Podkarpaciu i część samorządowców podeszło do sprawy ze zrozumieniem, powołując kornerów. Jednak w skali kraju było ich niewielu, a Porozumienie Zielonogórskie wielokrotnie zwracało się do ministrów zdrowia o rozwiązanie problemu systemowo, poprzez zmiany ustawowe. Ostatnia propozycja, przedstawiona kilka miesięcy temu przez obecny rząd, została ostro skrytykowana przez Federację, która postulowała odrzucenie projektu w całości i napisanie go od początku. Epidemia zmieniła jednak wszystko. Jedne projekty muszą poczekać, za to trzeba szybko wprowadzać nowe regulacje.




ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT