Procedury w pigułce - Szczepienia Covid-19 w części kodowanej serwisu FPZ w dziale Komunikaty. Procedury w pigułce - Szczepienia Covid-19 w części kodowanej serwisu FPZ w dziale Komunikaty. Procedury w pigułce - Szczepienia Covid-19 w części kodowanej serwisu FPZ w dziale Komunikaty.
Lekarze POZ z Porozumienia Zielonogórskiego przygotowują się do szczepień
Biuro Federacji PZ, 2021-01-14 09:32:04

Według informacji rządu, seniorzy po 80. roku życia będą mogli od piątku 15 stycznia zarejestrować się na szczepienia, a tydzień później taką możliwość będą miały osoby, które ukończyły 70 lat. Szczepienia dla tej grupy rozpoczną się 25 stycznia w 5994 punktach w całej Polsce, w tym w podmiotach podstawowej opieki zdrowotnej, do których zapewne ta grupa pacjentów będzie zgłaszała się najchętniej.

- Lekarze POZ, pod względem kompetencji, nie muszą szczególnie przygotowywać się do masowej akcji szczepień, ponieważ robią to od wielu lat - mówi prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski. - To my realizujemy 95 proc. wszystkich szczepień obowiązkowych dzieci i większość zalecanych. Nasze kompetencje są oczywiste i sprawdzone przez dekady. W przypadku szczepień przeciwko COVID-19 problem polega na czym innym. Mamy do czynienia z nową szczepionką i niespotykanymi dotąd zasadami organizacji szczepień. W ramach naszej Federacji organizujemy liczne szkolenia, dotyczące zasad przechowywania szczepionki, reakcji niepożądanych, a także wszelkich aspektów informatycznych, które wiążą się z realizacją Narodowego Programu Szczepień. Pewne elementy nie są od nas zależne, np. kwestia centralnej rejestracji, która wydaje się kluczowa w powodzeniu całego przedsięwzięcia. Trzeba też pamiętać, że w POZ nie możemy zajmować się wyłącznie szczepieniami - musimy przyjmować pacjentów, wymagających pomocy lekarskiej. Największym wyzwaniem logistycznym jest taka organizacja pracy przychodni, by żaden chory nie ucierpiał na tym, że szczepimy przeciw COVID-19. Jestem jednak dobrej myśli, bo bez masowych szczepień nie pokonamy pandemii. Mamy tego świadomość i mobilizujemy się.

Rejestracja seniorów będzie odbywała poprzez trzy kanały: infolinię 989, Internetowe Konto Pacjenta (IKP) na pacjent.gov.pl oraz bezpośrednio w punkcie szczepień. Nie obowiązuje rejonizacja, można szczepić się w dowolnym punkcie. Według zapowiedzi rządu dzień przed ustalonym terminem szczepienia osoba zarejestrowana otrzyma SMS z potwierdzeniem umówionej wizyty. Taki SMS z przypomnieniem przyjdzie także przed drugim terminem szczepienia.

15 stycznia zostanie uruchomiony formularz zgłoszenia chęci szczepienia dla wszystkich osób powyżej 18. roku życia, który będzie umieszczony na stronie www.gov.pl/szczepimysie. Tam też znajdziemy wykaz punktów szczepień.

Do Polski w I kwartale ma dotrzeć ponad 6 mln dawek szczepionki dwóch producentów: firm Pfizer i Moderna.
ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT