KOMUNIKAT STANDARD OCHRONY MAŁOLETNICH info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach. Udostępniamy dla Państwa platformę, dzięki której już teraz mogą Państwo przystępować do Kodeksu RODO info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach. KOMUNIKAT STANDARD OCHRONY MAŁOLETNICH info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach.
Aplikacje gabinetowe nie są gotowe do wystawiania zleceń na wyroby medyczne
Biuro Federacji PZ, 2019-12-18 14:49:01

Od nowego roku zlecenia na wyroby medyczne będzie można wystawiać jedynie drogą elektroniczną. Jednak aplikacje gabinetowe, poprzez które lekarz mógłby to robić szybciej i sprawniej, wciąż nie posiadają odpowiedniej funkcjonalności. Dlatego Porozumienie Zielonogórskie postuluje, by do czasu, gdy dostawcy oprogramowania uzupełnią tę lukę, lekarze mogli wystawiać te zlecenia także na dotychczasowych zasadach.
- Nie jesteśmy przeciwni nowym zasadom, bo rzeczywiście są one korzystne dla pacjentów i ich opiekunów, którzy nie będą musieli potwierdzać zleceń w NFZ, jak to ma miejsce obecnie - zastrzega wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego Tomasz Zieliński. - Mamy świadomość, że jest to dla nich uciążliwość, zwłaszcza że w większości przypadków zlecenia te dotyczą osób niesprawnych i niesamodzielnych. Jednak uważamy, że nie może się to odbywać kosztem czasu lekarza, który w POZ ma go mało i bez nowych obowiązków. Tomasz Zieliński, który jest ekspertem Federacji ds informatyzacji ochrony zdrowia, tłumaczy, że od 1 stycznia 2020 r. lekarz będzie miał dwie drogi wystawiania zleceń na wyroby medyczne. Pierwsza - to skorzystanie ze specjalnej strony internetowej, stworzonej do tego celu. Wadą tego rozwiązania jest fakt, że wymaga to logowania się do kolejnego systemu i wprowadzania od początku wszystkich danych pacjenta, co jest czasochłonne.
- Po zmianach przerzucono na nas obowiązek weryfikacji specjalnych uprawnień, od których zależy stopień refundacji wyrobów medycznych - wyjaśnia wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego. Znacznie prościej i szybciej można wystawić zlecenie za pomocą aplikacji gabinetowej, bo wówczas lekarz nie musi wprowadzać na nowo danych swojego pacjenta. Na razie jednak ta druga możliwość jest tylko teoretyczna, bo aplikacje gabinetowe nie posiadają odpowiedniej funkcjonalności. Do wejścia w życie nowych przepisów pozostało kilkanaście dni, dlatego postulujemy, by umożliwić lekarzom alternatywnie wystawianie zleceń na dotychczasowych zasadach także po 1 stycznia 2020 r. - do momentu, gdy będzie można to robić poprzez aplikacje gabinetowe.





ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT