TELEPORADY w POZ!!! podstawowym narzędziem pracy zapewniającym bezpieczeństwo pacjentów - lekarz zbiera bardzo dokładny wywiad przez telefon TELEPORADY w POZ!!! podstawowym narzędziem pracy zapewniającym bezpieczeństwo pacjentów - lekarz zbiera bardzo dokładny wywiad przez telefon TELEPORADY w POZ!!! podstawowym narzędziem pracy zapewniającym bezpieczeństwo pacjentów - lekarz zbiera bardzo dokładny wywiad przez telefon
„Profilaktyka po lubelsku”: 1255 zarejestrowanych dawców szpiku
Biuro Federacji PZ, 2019-10-25 14:40:30

26 października przypada Światowy Dzień Donacji i Transplantacji, którego ideą jest promowanie świadomego dawstwa nie tylko narządów i krwi, lecz także szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych. Lekarze Porozumienia Zielonogórskiego włączają się w tę ideę, czego najlepszym przykładem jest akcja „Profilaktyka po lubelsku”, organizowana przez Lubelski Związek Lekarzy Rodzinnych - Pracodawców. W tegorocznej piątej edycji wzięły udział 184 placówki lekarzy rodzinnych Porozumienia Zielonogórskiego na Lubelszczyźnie. Przez cały tydzień od 23 do 27 września pacjenci mogli wykonać bezpłatną morfologię krwi, zarejestrować się jako potencjalni dawcy komórek macierzystych szpiku oraz dowiedzieć się, na czym polega dawstwo. W ramach akcji w przychodniach prowadzono edukację dotyczącą potrzeb transplantacji komórek macierzystych szpiku oraz możliwości zostania ich dawcą.
- W ramach akcji wykonaliśmy 4131 badań morfologii krwi, u ok. 10 proc. pacjentów stwierdzając nieprawidłowości, wymagające dalszej diagnostyki - informuje prezes LZLRP i wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego Tomasz Zieliński. - Zarejestrowaliśmy dotąd 1255 potencjalnych dawców szpiku, z czego dwie osoby już stały się dawcami faktycznymi.
Kampanie informacyjne związane z dawstwem są niezwykle potrzebne: świadomość społeczna w tej kwestii wciąż jest niewystarczająca, a liczba donacji nie wzrasta. Tym bardziej należy docenić każdego, kto zdecydował się zostać dawcą i ma szansę uratować czyjeś życie.
ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT