TELEPORADY w POZ!!! podstawowym narzędziem pracy zapewniającym bezpieczeństwo pacjentów - lekarz zbiera bardzo dokładny wywiad przez telefon TELEPORADY w POZ!!! podstawowym narzędziem pracy zapewniającym bezpieczeństwo pacjentów - lekarz zbiera bardzo dokładny wywiad przez telefon TELEPORADY w POZ!!! podstawowym narzędziem pracy zapewniającym bezpieczeństwo pacjentów - lekarz zbiera bardzo dokładny wywiad przez telefon
Szczepienie chroni przed grypą nie tylko kobietę w ciąży, ale także płód
Federacja-PZ, 2019-10-11 11:00:17

Pacjentki ciężarne, a także te, które dopiero planują ciążę, często pytają o to, czy szczepienie przeciwko grypie jest bezpieczne dla nich i dla dziecka.
- Nie tylko mogą, ale powinny się zaszczepić - przekonuje ekspert Porozumienia Zielonogórskiego Joanna Szeląg. - Statystycznie ciężarne chorują częściej od innych osób, przebieg choroby może być u nich ostrzejszy, a ryzyko powikłań większe. Tymczasem szczepienie w tym okresie chroni zarówno matkę, jak i dziecko, którego układ odpornościowy jest jeszcze niedojrzały.


Szczepienie kobiet w ciąży (szczególnie w 2 i 3. trymestrze) przeciw grypie jest nie tylko zalecane, ale wręcz uznawane za priorytetowe przez wszystkie międzynarodowe organizacje zajmujące się szczepieniami. Według tych zaleceń zaszczepić się powinny także panie planujące ciążę, bez względu na wiek.

PZH zaleca ciężarnym także szczepienia przeciwko krztuściowi (to choroba bardzo niebezpieczna szczególnie dla noworodków i niemowląt, które ze względu na wiek lub przeciwwskazania nie mogą zostać zaszczepione) między 27. a 36. tygodniem ciąży. Natomiast okres ciąży jest przeciwwskazaniem do podawania szczepionek żywych przeciw odrze, śwince, różyczce oraz przeciw ospie wietrznej, ze względu na ryzyko przeniesienia drobnoustroju szczepionkowego na płód.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości trzeba pytać swojego lekarza rodzinnego - radzi Joanna Szeląg.
ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT