80 mln zł dla placówek POZ - info w części kodowanej serwisu - Materiały edukacyjne w części kodowanej serwisu w dziale Biblioteka Lekarza dotyczące leczenia sporadycznej bezsenności u osób dorosłych, zwłaszcza w przypadku występowania trudności z zasypianiem 80 mln zł dla placówek POZ - info w części kodowanej serwisu - Materiały edukacyjne w części kodowanej serwisu w dziale Biblioteka Lekarza dotyczące leczenia sporadycznej bezsenności u osób dorosłych, zwłaszcza w przypadku występowania trudności z zasypianiem80 mln zł dla placówek POZ - info w części kodowanej serwisu - Materiały edukacyjne w części kodowanej serwisu w dziale Biblioteka Lekarza dotyczące leczenia sporadycznej bezsenności u osób dorosłych, zwłaszcza w przypadku występowania trudności z zasypianiem
Lekarze PZ zaangażowani w profilaktykę nowotworów głowy i szyi
Biuro Federacji PZ, 2019-09-19 15:35:39

Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, który w tym roku organizowany jest w dniach 16-20 września. W tym czasie organizowane są kampanie edukacyjne dla pacjentów oraz badania profilaktyczne, których celem jest wczesne wykrywanie choroby. Przypominajmy, że lekarze Porozumienia Zielonogórskiego od lat włączają się w programy profilaktyki tych chorób, realizując je m.in. w województwie dolnośląskim, mazowieckim i lubuskim.
- W województwie mazowieckim lekarze naszej federacji w ramach programu profilaktyki nowotworów głowy i szyi przeprowadzili ok. 10 tysięcy ankiet wśród swoich pacjentów z grupy ryzyka - mówi wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego Wojciech Pacholicki. - Na podstawie ich wyników kierowano pacjentów z niepokojącymi objawami (lub ich podejrzeniem) do dalszych specjalistycznych badań. Zapewne wielu z nich udało się dzięki temu uratować życie. W przypadku tego typu nowotworów wczesne rozpoznanie daje niemal stuprocentową szansę wyleczenia. Wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego podkreśla, że rola lekarzy POZ we wczesnym wykrywaniu tego typu nowotworów jest bardzo ważna. Statystyki są bardzo niepokojące: wciąż 60 proc. pacjentów diagnozowanych jest dopiero w III lub IV stadium zaawansowania, kiedy możliwość wyleczenia jest znacznie mniejsza. Tymczasem podjęcie terapii w I stadium choroby jest skuteczne nawet w 95 proc. Do nowotworów głowy i szyi zaliczamy te, które rozwijają się w błonie śluzowej górnych dróg oddechowych i przełyku – w jamie ustnej, gardle, krtani, jamie nosowej, zatokach, w śliniankach, tarczycy i gruczołach przytarczycowych, tkance miękkiej, kościach i skórze. Według danych Ministerstwa Zdrowia rocznie ten typ nowotworu rozpoznanie się u 11 tys. osób, a z powodu zbyt późnego rozpoznania umiera ok. 6 tys. z nich. Wśród czynników ryzyka zachorowania na nowotwory głowy i szyi wymienia się przede wszystkim palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu oraz zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który wiąże się m.in. z ryzykownymi zachowaniami seksualnymi. Infekcja HPV odpowiada za wzrost liczby nowych zachorowań na nowotwory głowy i szyi u osób poniżej 40 r.ż., które nigdy nie paliły i nie nadużywały alkoholu, natomiast zaraziły się brodawczakiem podczas uprawiania seksu. Prof. Wojciech Golusiński, prezes Polskiego Towarzystwa Nowotworów Głowy i Szyi, pomysłodawca Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, inaugurując tegoroczną kampanię zwrócił uwagę na szczególną dynamikę wzrostu nowych zachorowań, która na przestrzeni dwóch dekad wyniosła ok. 18 proc. szacuje się, że do roku 2030 dynamika ta się nie zmieni się, dlatego tak ważne są działania społeczno-edukacyjne w kontekście nowotworów głowy i szyi.
- W tym kontekście czujność lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej jest nieoceniona - dodaje Wojciech Pacholicki. - Często pacjenci przychodzą do nas z zupełnie innym problemem, lekceważąc objawy, które mogą świadczyć o rozwoju nowotworu. Są to najczęściej utrzymujące się ponad trzy tygodnie: pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie, naloty w jamie ustnej, ból gardła, przewlekła chrypka, guz na szyi, niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa, ból w trakcie oraz problemy z połykaniem.
ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT