TELEPORADY w POZ!!! podstawowym narzędziem pracy zapewniającym bezpieczeństwo pacjentów - lekarz zbiera bardzo dokładny wywiad przez telefon TELEPORADY w POZ!!! podstawowym narzędziem pracy zapewniającym bezpieczeństwo pacjentów - lekarz zbiera bardzo dokładny wywiad przez telefon TELEPORADY w POZ!!! podstawowym narzędziem pracy zapewniającym bezpieczeństwo pacjentów - lekarz zbiera bardzo dokładny wywiad przez telefon
Edukacja pacjentów na temat szczepionek to za mało
Federacja PZ, 2016-04-12 22:10:43

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport na temat szczepień ochronnych. Generalna ocena polskiego systemu szczepień obowiązkowych jest pozytywna – NIK podkreśla jego bezpieczeństwo i sprawne działanie, pomimo zagrożenia, jakim jest rozwój ruchów antyszczepionkowych.

Edukacja pacjentów na temat szczepionek to za mało

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport na temat szczepień ochronnych. Generalna ocena polskiego systemu szczepień obowiązkowych jest pozytywna – NIK podkreśla jego bezpieczeństwo i sprawne działanie, pomimo zagrożenia, jakim jest rozwój ruchów antyszczepionkowych.

Porozumienie Zielonogórskie wskazuje, że dobra ocena systemu szczepień to także docenienie pracy lekarzy podstawowej opoki zdrowotnej, bo to oni je realizują i to w dużej mierze dzięki nim pod względem wyszczepialności Polska nadal znajduje się w europejskiej czołówce.

W raporcie NIK znajduje się jednak rekomendacja dla lekarzy, która budzi kontrowersje.

„NIK rekomenduje lekarzom informowanie rodziców decydujących się na samodzielny zakup szczepionek o wymogach dot. transportu i przechowywania leków, przede wszystkim po to, aby nie dopuścić do transportu szczepionek w nieodpowiednich warunkach, co może skutkować uszkodzeniem szczepionki (i wywołać np. niepożądane odczyny poszczepienne)” - czytamy w raporcie.

–Samo edukowanie pacjentów jest w tym przypadku działaniem niewystarczającym – uważa Wojciech Perekitko, lekarz rodzinny z Porozumienia Zielonogórskiego. – Szczepionka musi być przechowywana i transportowana w odpowiednich warunkach, w przeciwnym razie może być niebezpieczna dla zdrowia pacjenta. Chodzi zwłaszcza o zapewnienie właściwej temperatury. Znamy przypadki, gdy pacjent po zakupie szczepionki trzyma ją na szafie dwa tygodnie albo wiezie do przychodni zatłoczonym autobusem przy 30-stopniowym upale. Taka szczepionka naprawdę może zrobić krzywdę.

Zdaniem lekarzy rodzinnych, rekomendacje NIK powinny iść nie tylko w kierunku „pouczania” pacjentów przez lekarzy. Należy zalecić zmianę przepisów na takie, które umożliwią nadzór nad całym procesem szczepienia (zakup szczepionek, kwalifikacja do szczepienia, zaszczepienie) lekarzom rodzinnym. Zmiana prawa właśnie w tym zakresie kilka lat temu nieustannie wzbudza zastrzeżenia środowiska medycznego.

–Pacjenci powinni być w ogóle wyeliminowani z tzw. łańcucha chłodniczego, czyli określonych zasad postępowania, zapewniających trwałość szczepionki – dodaje dr Perekitko. – Tu nie chodzi o brak zaufania do naszych pacjentów, ale o ich bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że ludzie są różni. Jedni będą zachowywać się odpowiedzialnie i przestrzegać zasad, a inni będą je lekceważyć. My, lekarze, nie mamy na to wpływu, choć to my odpowiadamy za bezpieczeństwo szczepienia.

Ważnym argumentem za powrotem do dyskusji o niefortunnych przepisach jest spadek liczby szczepień przeciwko grypie.

-Przedtem, gdy to lekarze byli odpowiedzialni za cały proces szczepienia, wskaźnik ten wynosił 8 proc. - podkreśla Jacek Krajewski, Prezes Porozumienia Zielonogórskiego. - Obecnie jest ponad dwukrotnie niższy. Przed wprowadzeniem przepisów, zakazujących przychodniom zakupu szczepionek, przestrzegaliśmy, że tak się stanie.ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT