80 mln zł dla placówek POZ - info w części kodowanej serwisu - Materiały edukacyjne w części kodowanej serwisu w dziale Biblioteka Lekarza dotyczące leczenia sporadycznej bezsenności u osób dorosłych, zwłaszcza w przypadku występowania trudności z zasypianiem 80 mln zł dla placówek POZ - info w części kodowanej serwisu - Materiały edukacyjne w części kodowanej serwisu w dziale Biblioteka Lekarza dotyczące leczenia sporadycznej bezsenności u osób dorosłych, zwłaszcza w przypadku występowania trudności z zasypianiem80 mln zł dla placówek POZ - info w części kodowanej serwisu - Materiały edukacyjne w części kodowanej serwisu w dziale Biblioteka Lekarza dotyczące leczenia sporadycznej bezsenności u osób dorosłych, zwłaszcza w przypadku występowania trudności z zasypianiem
Jakie leki na wakacje?
Federacja PZ, 2019-06-24 16:33:36

Nie za dużo i adekwatnie do formy wypoczynku - to podstawowa zasada w kompletowaniu wakacyjnej apteczki. Powinny się w niej znaleźć tylko niezbędne środki, które mogą się przydać w sytuacji nagłej albo przeciwnie: takiej, którą łatwo przewidzieć. Nie chodzi przy tym jedynie o leki czy środki medyczne, ale także inne, służące profilaktyce.


- Kiedy spędzamy urlop w plenerze, nie zapominajmy o preparatach odstraszających komary, meszki i kleszcze - radzi lekarz rodzinny Porozumienia Zielonogórskiego Małgorzata Stokowska-Wojda. - Planując piesze wędrówki, musimy zadbać o plastry. Jeśli chcemy się opalać, to obok kremów z filtrami nie zaszkodzi zabrać środek na oparzenia słoneczne. Niezależnie od tego, dokąd się udajemy i jak zamierzamy spędzać wolny czas, do apteczki spakujmy środki opatrunkowe i dezynfekujące. Skaleczenie czy zranienie może się zdarzyć wszędzie. Przydać się może coś przeciwbólowego, ale zalecam ostrożność przy zakupach. Pod różnymi nazwami leków przeciwbólowych sprzedawanych bez recepty często kryje się ta sama substancja. Istnieje niebezpieczeństwo, że zażywając rzekomo różne tabletki na ból, w rzeczywistości przyjmujemy to samo. W takiej sytuacji łatwo przedawkować, co bywa niebezpieczne, nawet w przypadku leków bez recepty. Zawsze czytajmy dokładnie etykiety. Na opakowaniu pod nazwą handlową umieszczana jest nazwa międzynarodowa leku, i właśnie na tę drugą zwracajmy szczególną uwagę.

Inne zasady dotyczą osób przewlekle chorych, które muszą mieć świadomość, że od leków urlopu nie mają. Bezwględnie powinny więc zabrać ich tyle, ile będą potrzebowali w ciągu wakacji lub chociaż odpowiednio wcześniej zaopatrzyć się w receptę. Lekarka podkreśla, by alergicy, którym grozi wstrząs anafilaktyczny, nosili adrenalinę zawsze przy sobie, a nie trzymali ją w lodówce, gdy wybierają się poza miejsce zamieszkania. Nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać. To samo dotyczy chorych na cukrzycę ze skłonnością do niedocukrzenia: glukagon i płynna glukoza w saszetce zawsze muszą być pod ręką.

-Radzę także zachować ostrożność przy dzieleniu się swoimi lekami z innymi, zwłaszcza nieznajomymi - przestrzega Małgorzata Stokowska-Wojda. - Chęć niesienia pomocy może się źle skończyć. Jako przestroga niech posłuży autentyczny przypadek, gdy sąsiadka podała sąsiadce swój lek „na ból głowy”. Jedna miała nadciśnienie, druga niedociśnienie, skończyło się zapaścią. Jeśli nie wiemy, na co choruje osoba, której chcemy pomóc, ani np. na co jest uczulona - nie pomagajmy, bo zamiast tego możemy nieświadomie zaszkodzić.
ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT