Kim jest i jakie ma uprawnienia opiekun faktyczny pacjenta - info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach. Udostępniamy dla Państwa platformę, dzięki której już teraz mogą Państwo przystępować do Kodeksu RODO info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach. KOMUNIKAT STANDARD OCHRONY MAŁOLETNICH info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach.
Kwalifikacja na obozy sportowe bez zmian
Federacja PZ, 2019-05-29 17:42:21

Niektórzy organizatorzy obozów sportowych dla dzieci i młodzieży wysyłają uczestników do lekarzy POZ po zaświadczenia, powołując się niekiedy na nowe przepisy dotyczące orzekania o zdolności do uprawiania danego sportu. Zdaniem ekspertów Porozumienia Zielonogórskiego jest to absolutnie pozbawione podstaw i wydawanie takich zaświadczeń nie należy do obowiązków lekarzy.


- To nieporozumienie, rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie trybu orzekania o zdolności do uprawiania danego sportu przez dzieci i młodzież nie zawiera zapisów dotyczących organizacji obozów - tłumaczy Joanna Szeląg, ekspert Porozumienia Zielonogórskiego. - Kwestię tę reguluje nadal rozporządzenie ministra edukacji w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży, które się nie zmieniło od 2016 r. Niezmiennie zatem do wyjazdu dziecka na kolonie czy obóz nie jest potrzebne zaświadczenie od lekarza. W myśl tego aktu prawnego, obowiązuje jeden wzór karty kwalifikacyjnej uczestnika wypoczynku. Znajdują się w niej co prawda rubryki dotyczące stanu zdrowia i przebytych szczepień ochronnych, ale wypełniają je rodzice. Joanna Szeląg zwraca uwagę, że często organizatorzy stosują nazwę „obóz sportowy” nieadekwatną do rzeczywistej oferty, która zakłada aktywność fizyczną na poziomie rekreacji. Inny charakter mają obozy dla młodych sportowców, organizowane przez kluby sportowe, gdzie istotnie mamy do czynienia z podwyższonym ryzykiem zdrowotnym. Jednak nawet w tych sytuacjach to nie lekarz POZ kwalifikuje uczestnika - kluby sportowe zapewniają opiekę medyczną specjalistów, a ich członkowie posiadają karty sportowca. Zatem i w tym wypadku wizyta w przychodni POZ jest zbędna.
- Rodzicom, którzy zetknęli się z problemem żądania nieuzasadnionych zaświadczeń, radzę poprosić organizatora o podanie podstawy prawnej. To często skutecznie ucina dyskusję i niepotrzebne wizyty u lekarzy - dodaje Joanna Szeląg.




ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT