Procedury w pigułce - Szczepienia Covid-19 w części kodowanej serwisu FPZ w dziale Komunikaty. Procedury w pigułce - Szczepienia Covid-19 w części kodowanej serwisu FPZ w dziale Komunikaty. Procedury w pigułce - Szczepienia Covid-19 w części kodowanej serwisu FPZ w dziale Komunikaty.
Leczą, piszą, edukują
Biuro Federacji PZ, 2019-05-08 14:38:28

Wśród lekarzy i ekspertów Porozumienia Zielonogórskiego nie brakuje osób utalentowanych, pełnych pasji i zainteresowań daleko wykraczających nieraz poza gabinet lekarski. Anna Osowska i Małgorzata Stokowska-Wojda to właśnie takie wyjątkowe postacie, które potrafią łączyć codzienne poświęcenie pacjentom z edukacją prozdrowotną i twórczością literacką. A także - z życiem rodzinnym, choć ich tajemnicą pozostaje, jak znajdują na to wszystko czas. Te niezwykłe panie zostały wyróżnione tytułem Najlepszych Piór 15-lecia Federacji Porozumienie Zielonogórskie - dowód uznania twórczości literackiej i publicystycznej oraz za wkład w propagowanie wiedzy na temat ochrony zdrowia.

Anna Osowska jest prezesem Warmińsko-Mazurskiego Związku Lekarzy Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie, lekarzem POZ w Sępopolu i specjalistą endokrynologiem. W 2013 r. opublikowała powieść „W cieniu papierówki". Cztery lata później wydała kolejną książkę - "Ucieczka". Jej spotkania autorskie za każdym razem zachęcają do działań prozdrowotnych. Poprzez rozmowy o bohaterce powieści, lekarce, która musiała usiąść po drugiej stronie biurka jako pacjentka onkologiczna, wiele osób zmienia podejście do osób leczących się na nowotwory, osoby chore zaś odzyskują wiarę, że można korzystać z życia mimo trudów związanych z procesem leczenia. "W cieniu papierówki" była bestsellerem czytay.pl w marcu 2014 r. Jest cytowana na zajęciach psychoonkologii Uniwersytetu Medycznego w Olsztynie i szeroko komentowana w środowisku lekarskim. Ewę Pisarczyk, bohaterkę "Papierówki" pokochały tysiące czytelników.

Ania pracowała także m.in. dla wydawnictwa: Zdrowie dla Każdego. Obecnie jej felietony publikuje Biuletyn Lekarski. Jest autorką sformułowań: cud zwyczajności i lekarka po drugiej stronie biurka.

W 2018 Mazurskie Stowarzyszenie Forum Kobiet przyznało jej tytuł Kobiety z Charakterem, w kategorii: Zdrowie i Polityka Społeczna.

Małgorzata Stokowska-Wojda prowadzi praktykę lekarza rodzinnego w Łaszczowie na Lubelszczyźnie opiekuje się 2, 5 tys. pacjentami, od wielu lat zajmuje się zarówno pisaniem, jak i ultrasonografią. Jest także współorganizatorem prozdrowotnej akcji Profilaktyka po lubelsku. W 2017 r. zadebiutowała tomikiem poezji „Ultrasonografia wiersza”.

Tak o poetce-lekarce pisze w recenzji Paweł Podlipniak z Salonu Literackiego:
- To rzadko spotykane, wbrew pozorom, połączenie, ale to właśnie dzięki temu jej wiersze cechuje empatia zestawiona z bolesnością obserwacji i dozą pesymizmu.

Bardzo trafnie i ciekawie pisze o tym sama autorka: „Poezja jest bardzo bliska ultrasonografii. Obraz jaki uzyskujemy na ekranie ultrasonografu zależy nie tylko od oglądanego obiektu, ale również rodzaju użytej głowicy usg. W zależności od mocy nadawczej głowicy, częstotliwości wiązek ultradźwięków i sposobu ich ułożenia obraz tego samego obiektu na ekranie będzie inny. Obraz wiersza na ekranie naszej wyobraźni zależy od emocji, nastroju i indywidualnej wrażliwości. Ten sam wiersz u wielu ludzi generuje wiele obrazów. Różnica między poezją a ultrasonografią jest jedna: żaden obraz poetycki na ekranie wyobraźni nie jest obarczony artefaktem.”

Małgorzata Stokowska-Wojda od wielu lat publikuje felietony („Służba zdrowia”, „Gazeta Lekarska”, „Zdrowie dla każdego”, „Praktyka Lekarska”). W sposób lekki i dowcipny przekazuje w nich czytelnikom wiedzę prozdrowotną.

Zapraszamy na spotkanie autorskie Małgorzaty Stokowskiej-Wojdy 11 maja br. Podczas XXIII Krajowego Zjazdu Lekarzy Rodzinnych w Rajgrodzie.

ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT