Nowe materiały edukacyjne w części kodowanej serwisu w dziale Biblioteka Lekarza dotyczące leczenia objawów zawrotów głowy różnego pochodzenia Nowe materiały edukacyjne w części kodowanej serwisu w dziale Biblioteka Lekarza dotyczące leczenia objawów zawrotów głowy różnego pochodzeniaNowe materiały edukacyjne w części kodowanej serwisu w dziale Biblioteka Lekarza dotyczące leczenia objawów zawrotów głowy różnego pochodzenia
Ekspert Porozumienie Zielonogórskiego o e-zdrowiu
Federacja PZ, 2019-03-08 12:09:17

- Nie jesteśmy przeciwni informatyzacji w ochronie zdrowia, jesteśmy za nią. Na razie jednak nie jest tak, że dzięki nowym rozwiązaniom mamy więcej czasu dla pacjentów - mówił Tomasz Zieliński, ekspert Porozumienia Zielonogórskiego podczas panelu „E-zdrowie, czyli łańcuch wyzwań”, zorganizowanego w ramach IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC, Katowice, 7-8 marca 2019 r.). 

W panelu wziął m.in. udział wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, odpowiedzialny za informatyzację. Jednym z poruszanych tematów było wdrażanie e-recepty, które w części aptecznej jest już na ukończeniu. Zdaniem Tomasza Zielińskiego, choć wprowadzenie e-recepty powinno być łatwiejsze niż e-zwolnienia, to jednak ta kwestia nie wygląda aż tak różowo.

- Sygnały, które docierają do lekarzy wystawiających e-recepty nie są aż tak dobre. Farmaceuci dalej w wielu miejscach nie wiedzą, jak sobie poradzić z e-receptą sprawnie i szybko - powiedział Tomasz Zieliński. - Poza tym myśleliśmy, że oszczędzimy na papierze, ale tak nie jest. Dziś i tak musimy dać wydruk pacjentowi. Liczyliśmy na to, że ten wydruk posłuży mu także jako informacja o dawkowaniu, ale część farmaceutów zabiera im go tak, jak receptę papierową, choć nie ma takiej potrzeby. Pozostał im taki nawyk. W rezultacie pacjenci przychodzą jeszcze raz po informację o dawkowaniu.

Zdaniem eksperta Porozumienia Zielonogórskiego najważniejszym elementem wdrażania e-recepty jest uproszczenie refundacji.
- Jeśli uprościmy lub całkowicie zlikwidujemy konieczność oceniania na jaki poziom refundacji dany lek ma być wystawiony, będzie dużo łatwiej przekonać lekarzy do szybkiego wdrożenia e-recepty - dodał Tomasz Zieliński. Jednocześnie opowiedział się za wprowadzeniem Internetowych Kont Pacjenta.

Ministerstwo Zdrowia planuje, żeby do końca br. takich kont powstało 10 mln, co - jak przyznał wiceminister Cieszyński - jest bardzo ambitnym celem. Ministerstwo zamierza też stworzyć lekarzom POZ możliwość zakładania pacjentom profilu zaufanego i konta pacjenta.

- Jesteśmy jak najbardziej za. Osobiście postulowałem od początku, żeby tak się to odbyło, ponieważ u lekarzy rodzinnych jest najłatwiej dotrzeć do pacjenta. Sugerujemy jednak, żeby nie wiązać tego bezpośrednio z lekarzem, tylko z placówką POZ, aby raczej zajmowały się tym pielęgniarki, rejestratorki czy inne osoby delegowane - powiedział Tomasz Zieliński.
ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT