TELEPORADY w POZ!!! ważny komunikat dla świadczeniodawców - więcej informacji w mailingu, stronach kodowanych związków i w części kodowanej serwisu FPZ TELEPORADY w POZ!!! ważny komunikat dla świadczeniodawców - więcej informacji w mailingu, stronach kodowanych związków i w części kodowanej serwisu FPZ TELEPORADY w POZ!!! ważny komunikat dla świadczeniodawców - więcej informacji w mailingu, stronach kodowanych związków i w części kodowanej serwisu FPZ
Święta bez reżimu, ale aktywne
Biuro Federacji PZ, 2018-12-20 16:02:02

- Nie zmienimy kulinarnej świątecznej tradycji, ale w prosty sposób możemy zmienić nawyki. Okres Bożego Narodzenia może być mniej obciążający dla naszego układu pokarmowego, jeśli będziemy go spędzać aktywnie - przestrzega lekarka rodzinna Porozumienia Zielonogórskiego Joanna Zabielska-Cieciuch. Wigilijna wieczerza w większości polskich domów tylko teoretycznie jest „postna”.
- W praktyce oznacza to brak potraw mięsnych, ale z postem niewiele ma wspólnego - mówi lekarka. - Dania z kapustą, grzybami, grochem, ryba smażona na maśle, mnóstwo bakalii, ciężkie makowce, a nawet kompot z suszu zawierający dużo cukru - te wszystkie rzekomo postne przysmaki trudno uznać za lekkostrawne. Potem jest jeszcze gorzej, bo trudno sobie wyobrazić świąteczne śniadania i obiady bez tłustych mięs, pasztetów, sałatek z majonezem, itp. Zdaniem lekarki, trudno z tym jednak walczyć, bo w naszej tradycji Boże Narodzenie to okres radosny, a nie czas umartwiania się. Zdrowy rozsądek nakazywałby przynajmniej umiar. Można spróbować wszystkich potraw, nie objadając się, jest to tylko kwestia wielkości porcji. Mowa oczywiście o osobach zdrowych, nie cierpiących na żadne schorzenia wymagające przestrzegania diety, bo to zupełnie inna sprawa. Wszystkim jednak, poza rozsądnym korzystaniem ze świątecznych obfitości, lekarze zalecają dużo ruchu.
- Obecnie uważa się, że podstawą piramidy zdrowego żywienia jest aktywność fizyczna - podkreśla Joanna Zabielska-Cieciuch. - To nie musi być uprawianie sportów ani wielogodzinny wysiłek. Wystarczy porządny spacer, na który możemy się udać całą rodziną, bo przecież jest to forma aktywności, dla której nie ma ograniczeń wiekowych. Zachęcam więc do tego, by wykorzystać wolne świąteczne dni nie tylko na biesiadowanie, ale także na wspólne wypady na świeże powietrze.
ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT