TELEPORADY w POZ!!! podstawowym narzędziem pracy zapewniającym bezpieczeństwo pacjentów - lekarz zbiera bardzo dokładny wywiad przez telefon TELEPORADY w POZ!!! podstawowym narzędziem pracy zapewniającym bezpieczeństwo pacjentów - lekarz zbiera bardzo dokładny wywiad przez telefon TELEPORADY w POZ!!! podstawowym narzędziem pracy zapewniającym bezpieczeństwo pacjentów - lekarz zbiera bardzo dokładny wywiad przez telefon
Niepokojące objawy niegroźnej infekcji
Federacja PZ, 2016-03-30 00:41:04

Przypadki, dotyczące przede wszystkim kilkuletnich dzieci, które odnotowywane są w wielu miejscach kraju, budzą szczególny niepokój rodziców ze względu na nietypowe objawy. Zdrowe dotąd dziecko nagle przestaje stawać na nogi, skarżąc się na silny ból w kończynach.

W mediach opisano m.in. historię z Wrocławia, która przeraziła rodziców kilkulatka. U małego pacjenta pojawił się niedowład, który po kilku dniach minął, a za jego przyczynę uznano wirus grypy typu B. Nie jest to odosobniony przypadek.

-Tylko w tym roku miałem czworo dzieci w wieku 4-7 lat z podobnymi objawami – mówi Wojciech Pacholicki, lekarz rodzinny z Warszawy. - Wszystkie skarżyły się na senność, ogólne rozbicie, bóle mięśni, czyli typowe objawy infekcji wirusowej. Nietypowy był natomiast tak silny ból w łydkach, że dziecko nie było w stanie utrzymać się na nogach. Dwoje z tych dzieci miało tak wysokie wskaźniki zapalenia mięśni, że zdecydowałem o skierowaniu ich do szpitala. U wszystkich tych pacjentów objawy te minęły samoistnie po kilku dniach, nie wywołując żadnych konsekwencji zdrowotnych, co świadczy o tym, że wywołała je niegroźna infekcja.

Wojciech Pacholicki wyjaśnia, że przyczyną zapalenia mięśni mogą być różne typy wirusów, a czasem jest to także powikłanie po przebytej infekcji. Mimo że w większości takich przypadków wszystko kończy się dobrze i nie ma powodów do paniki, to jednak lekarz radzi nie lekceważyć nagłych niedowładów.
-Zawsze w takich sytuacjach konieczna jest konsultacja lekarska – przestrzega. - Należy bowiem wykluczyć inne, poważniejsze przyczyny.
ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT