TELEPORADY w POZ!!! podstawowym narzędziem pracy zapewniającym bezpieczeństwo pacjentów - lekarz zbiera bardzo dokładny wywiad przez telefon TELEPORADY w POZ!!! podstawowym narzędziem pracy zapewniającym bezpieczeństwo pacjentów - lekarz zbiera bardzo dokładny wywiad przez telefon TELEPORADY w POZ!!! podstawowym narzędziem pracy zapewniającym bezpieczeństwo pacjentów - lekarz zbiera bardzo dokładny wywiad przez telefon
Jacek Krajewski: W profilaktyce nie stać nas na eksperymenty
Federacja-PZ, 2018-11-29 19:29:42

- Działania praktyczne muszą być tak dobrane, aby nas było na nie stać i aby finansowanie przesiewów było potwierdzone badaniami naukowymi. Chodzi też o to, by nie wykonywać badań w sposób nieskoordynowany. Nie stać nas na eksperymenty - mówił prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski podczas konferencji „Własność, zarządzanie, odpowiedzialność” zorganizowanej w Łodzi w ramach ogólnopolskiej debaty „Wspólnie dla Zdrowia”

Jednym z problemów poruszanych podczas panelu na temat podstawowego zabezpieczenia zdrowotnego, w którym uczestniczył Jacek Krajewski, były badania profilaktyczne, w tym te wykonywane przez lekarzy POZ. Prezes Porozumienia Zielonogórskiego podkreślił, że lekarze POZ w Polsce są zbyt zajęci medycyną naprawczą, przez co brakuje im czasu na działania, które mają na celu niedopuszczanie do choroby, czyli właśnie profilaktykę. Tym bardziej więc ważny jest precyzyjny dobór badań profilaktycznych.

-Jeśli mamy takie badania, które oprócz tego że wykrywają chorobę, to jeszcze pozwalają odpowiednio jej zapobiec i w odległym czasie nie doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia pacjenta, to musimy po nie sięgnąć - mówił Jacek Krajewski. Prezes podkreślał przy tym rolę lekarza rodzinnego i konieczność odbudowania medycyny rodzinnej, w której skupiają się takie elementy, jak wiedza medyczna, dostępność oraz znajomość swoich pacjentów.

- Ważne jest, by odblokować kompetencje lekarza rodzinnego, który nie musi się znać najlepiej na wszystkim, ale najlepiej zna swoich pacjentów, dzięki czemu może szybciej zdiagnozować chorobę - powiedział Jacek Krajewski.


Galeria zdjęć


ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT