TELEPORADY w POZ!!! podstawowym narzędziem pracy zapewniającym bezpieczeństwo pacjentów TELEPORADY w POZ!!! podstawowym narzędziem pracy zapewniającym bezpieczeństwo pacjentów TELEPORADY w POZ!!! podstawowym narzędziem pracy zapewniającym bezpieczeństwo pacjentów
"Profilaktyka po lubelsku" także poza regionem
Federacja PZ, 2018-09-19 18:24:30

Rozwija się profilaktyczna akcja organizowana od trzech lat przez Lubelski Związek Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców, kierowany przez wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego Teresę Dobrzańską-Pielichowską.

W tym roku po raz pierwszy biorą w niej udział nie tylko przychodnie podstawowej zdrowotnej z Lubelszczyzny, ale także z Poznania i okolic oraz Podlasia. Ogółem jest to ok. 200 podmiotów.

- Są deklaracje, że w przyszłym roku dołączą następni z innych regionów Polski. Bardzo cieszymy się, że akcja rozwija się i przekracza granice województwa lubelskiego - mówi Małgorzata Stokowska-Wojda z LZLR-P.

Profilaktyka jest niezwykle istotną częścią medycyny niedoinwestowaną i zaniedbywaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Lubelscy lekarze rodzinni Porozumienia Zielonogórskiego wzięli sprawy w swoje ręce i zaczęli działać na rzecz własnych pacjentów, wypełniając systemową lukę. Akcja organizowana jest co roku w okolicach 22 września, w związku z Międzynarodowym Dniem Świadomości Przewlekłej Białaczki Szpikowej. W tym roku potencjalni dawcy komórek macierzystych szpiku mogą się rejestrować w przychodniach biorących udział w akcji już od 18 września do 21 września w godzinach 8-18 i 24 września od w godzinach 8-13.

Dotychczas w ramach „Profilaktyki po lubelsku” wykonano kilkanaście tysięcy badań morfologii krwi. Co najważniejsze, wśród osób, które zarejestrowały się w trakcie akcji jako potencjalni dawcy komórek macierzystych szpiku są tacy, którzy zostali dawcami faktycznymi. Efekt jest zatem wymierny. 24 września przychodnie uczestniczące w akcji od godziny będą pobierać swoim pacjentom krew do badań (godz. 8-13). Wykonawcą analiz będzie partner akcji Centrum Medyczne LUXMED. Wyniki badań przekażą pacjentom ich lekarze rodzinni. Badania są dla pacjentów bezpłatne, a ich koszty pokrywają przychodnie.

„Profilaktyka po lubelsku” to także edukacja dotycząca potrzeb transplantacji komórek macierzystych szpiku oraz możliwości zostania ich dawcą. W tym zakresie akcję wspiera partner - Fundacja Dawców Komórek Macierzystych Szpiku (DKMS). W przychodniach biorących udział w tym przedsięwzięciu są plakaty i ulotki informujące o szczegółach transplantacji komórek macierzystych szpiku. Dodatkowo personel przychodni udziela wszelkich informacji na ten temat.
Akcja prowadzona na tak szeroką skalę to efekt współpracy lekarzy rodzinnych, hematoonkologów i pacjentów. Organizatorzy podkreślają, że przygotowania do akcji obejmują nie tylko skomplikowany logistycznie proces dostarczenia materiałów do pobrań oraz odbiór analiz jednego dnia z wielu przychodni zlokalizowanych na terenie całego województwa, ale również przygotowania merytoryczne. Są to warsztaty dla lekarzy rodzinnych z zakresu hematoonkologii i transplantologii zorganizowane w oparciu o siły naukowe Kliniki Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku Uniwersytetu Medycznego w Lublinie kierowanej przez prof. Marka Husa. Szkolenie prowadzi dr Adam Walter-Croneck. W ramach akcji organizowane jest także szkolenie dla pielęgniarek, obejmujące podstawy zasad transplantacji komórek macierzystych szpiku oraz warunków zostania ich dawcą.

- Mamy nadzieję, że w długiej perspektywie „Profilaktyka po lubelsku” przyniesie znamienne korzyści. Wyniki pobranych morfologii są do oceny niemal natychmiast. Budowanie świadomości pacjentów w zakresie problemów zdrowotnych, w tym hematologicznych i wskazywanie możliwości ich rozwiązywania jest procesem długotrwałym. Oczywistym jest, że na efekty edukacji przyjdzie poczekać. Bardzo ważny jest każdy potencjalny dawca komórek macierzystych szpiku zarejestrowany w trakcie akcji, bo jest on jeszcze jedną szansą dla potrzebującego chorego człowieka. Jednak dopiero odpowiedni poziom edukacji środowiskowej ma szansę sprawić, że bycie dawcą będzie powszechne, a szans na leczenie dla chorych hematologicznych więcej - dodaje Stokowska-Wojda.
ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT