Nowe materiały edukacyjne w części kodowanej serwisu w dziale Biblioteka Lekarza dotyczące leczenia objawów zawrotów głowy różnego pochodzenia Nowe materiały edukacyjne w części kodowanej serwisu w dziale Biblioteka Lekarza dotyczące leczenia objawów zawrotów głowy różnego pochodzeniaNowe materiały edukacyjne w części kodowanej serwisu w dziale Biblioteka Lekarza dotyczące leczenia objawów zawrotów głowy różnego pochodzenia
Światło ekranów najbardziej szkodzi dzieciom
Biuro Federacji PZ, 2018-09-13 11:23:00

Zdaniem ekspertów, dzieci do 6. roku życia w ogóle nie powinny korzystać z z wszechobecnych urządzeń elektronicznych, a nawet dorośli nie mogą tego robić non stop bez negatywnych skutków dla zdrowia. Ekrany smartfonów, tabletów, komputerów i wszelkich tego typu urządzeń emitują niebieskie światło, które jest szkodliwe nie tylko dla wzroku.
- Niebieskie światło działa pobudzająco na cały organizm, bo dla ludzkiego mózgu to sygnał zbliżającego się świtu - mówi lekarka rodzinna Porozumienia Zielonogórskiego Joanna Stokowska-Wojda. - W związku z tym uruchamiają się różne mechanizmy aktywizujące. Jednym ze skutków nadużywania ekranów jest np. zahamowanie produkcji melatoniny. To hormon, dzięki któremu zasypiamy. Dlatego tak ważne jest, by nie korzystać z tych urządzeń przed snem. Powinno się je wyłączyć przynajmniej 1-2 godziny przed pójściem do łóżka. Ta zasada w sposób szczególny dotyczy dzieci, których mózg, jak i cały organizm, nie jest jeszcze w pełni dojrzały, a prawidłowy sen jest dla nich niezbędny.Lekarka podkreśla, że zaburzenia snu to niejedyny negatywny skutek nadużywania ekranów emitujących niebieskie światło. Istnieją naukowe dowody na ich wpływ na migrenę, a nawet zagrożenie padaczką. Zapewne naukowcom uda się dowieść związku nadużywania ekranów z wieloma innymi zagrożeniami, bo problem nie jest do końca rozpoznany.
- Na pewno ślęczenie całymi godzinami przed komputerem czy przy smartfonie powoduje, że dziecko jest mniej aktywne fizycznie. Już samo to fatalnie odbija się na jego zdrowiu - dodaje Małgorzata Stokowska-Wojda. - I tu mamy kluczową rolę rodziców, którzy nie tylko powinni kontrolować, czym zajmują się ich dzieci, ale zachęcać je do innych zajęć. Najlepiej, gdyby sami też w nich uczestniczyli, bo dobry przykład przynosi o wiele lepsze rezultaty niż ograniczenia i zakazy. Wspólne pójście na basen czy wycieczka rowerowa skuteczniej oderwie dziecko od ekranu, i wyjdzie na zdrowie całej rodzinie.
ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT