Nowe materiały edukacyjne w części kodowanej serwisu w dziale Biblioteka Lekarza dotyczące leczenia objawów zawrotów głowy różnego pochodzenia Nowe materiały edukacyjne w części kodowanej serwisu w dziale Biblioteka Lekarza dotyczące leczenia objawów zawrotów głowy różnego pochodzeniaNowe materiały edukacyjne w części kodowanej serwisu w dziale Biblioteka Lekarza dotyczące leczenia objawów zawrotów głowy różnego pochodzenia
Bezpłatne badania laryngologiczne i reumatologiczne
Federacja PZ, 2018-08-28 13:26:21

Lekarze rodzinni oraz specjaliści z Dolnośląskiego Centrum Onkologii i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu zachęcają mieszkańców Dolnego Śląska, Opolszczyzny i Lubuskiego do udziału w dwóch programach zdrowotnych. W ramach obu projektów można bez skierowania skorzystać z bezpłatnych badań pod kątem wykrywania nowotworów głowy i szyi oraz reumatoidalnego zapalenia stawów.

Mimo że wiele razy słyszeliśmy, że rak wcześnie wykryty jest uleczalny i że lepiej zapobiegać niż leczyć, wielu z nas wciąż zaniedbuje badania profilaktyczne. Nierzadko też miesiącami ignorujemy objawy, które powinny nas zaniepokoić. Zażywamy leki przeciwbólowe i odkładamy wizytę u lekarza na bliżej nieokreślony termin. A gdy już trafimy do gabinetu specjalisty czy do szpitala, zdarza się, że choroba jest bardzo zaawansowana. Czeka nas poważne leczenie, niestety nie zawsze z dobrymi rokowaniami…

Taki czarny scenariusz jednak nie musi być naszym udziałem. Wystarczy, że od czasu do czasu zgłosimy się na badania profilaktyczne i nie będziemy bagatelizować sygnałów, które daje nam nasz organizm.

Uwaga na głowę, czyli profilaktyka dla zdrowych
Jedną z mniej znanych grup nowotworów są te w obrębie głowy i szyi. Większość pacjentów z tym rodzajem raka zgłasza się do lekarza w trzecim lub czwartym stadium choroby, gdy szanse na wyleczenie i przeżycie są znacznie mniejsze. Dzieje się tak dlatego, że przez długi czas objawy nowotworów głowy i szyi są niewyczuwalne lub mylone ze zwykłymi infekcjami. Dlatego właśnie tak ważne jest, by zgłaszać się na badania profilaktyczne, gdy czujemy się świetnie. Albo potwierdzą one, że jesteśmy zdrowi, albo dzięki nim uda się chorobę wykryć na tyle wcześnie, by szybko i w pełni wrócić do zdrowia. Warto zrobić to jak najszybciej, zwłaszcza, że teraz jest ku temu świetna okazja.

Dolnośląski Związek Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców i Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu realizują finansowany ze środków Unii Europejskiej „Program profilaktyki pierwotnej i wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi na terenie województw: dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego”. Program potrwa do końca 2019 roku.

W jego ramach z bezpłatnych badań laryngologicznych mogą skorzystać osoby w wieku: 40-65 lat, znajdujące się w grupie ryzyka. Należą do nich: wieloletni palacze, osoby nadużywające alkoholu, a także mające podwyższone ryzyko zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego-HPV/. W grupie ryzyka są też ludzie, u których przez ponad 3 tygodnie występuje jeden z 6 objawów niezwiązanych z infekcją górnych dróg oddechowych, a mogących być objawem nowotworów z obszaru głowy i szyi. Do objawów tych należą:

- pieczenie języka,
- niegojące się owrzodzenia oraz/lub czerwone lub białe naloty w jamie ustnej,
- ból w trakcie połykania oraz/lub problemy z połykaniem,
- niedrożność nosa lub krwawy wysięk z nosa,
- przewlekła chrypka
- guz na szyi.

Do projektu mogą się zgłosić również ci, którzy nie są w grupie ryzyka, a więc niepalący, nienadużywający alkoholu i nienarażeni na zakażenia HPV, u których występuje jeden z 6 wymienionych wyżej objawów nowotworów z obszaru głowy i szyi, o ile nie jest on związany z infekcją górnych dróg oddechowych i trwa ponad 3 tygodnie.
Pacjenci, którzy wymagają pilnych konsultacji laryngologicznych, będą mieli krótszy okres oczekiwania na wizytę u specjalisty. 

Dokuczają ci stawy? Nie zwlekaj!
Inną chorobą, w walce z którą czas ma ogromne znaczenie, jest reumatoidalne zapalenie stawów. Na badanie pod kątem tego schorzenia powinny zgłosić się osoby w wieku od 18 do 67 lat, które zaobserwowały u siebie następujące objawy:
- niezwiązany z urazem ból i obrzęk stawów trwający co najmniej 3 tygodnie,
- bóle i obrzęk stawów o ile nie są związane z rozpoznaną i leczoną osteoporozą,
- sztywność poranna stawów trwająca powyżej 30 minut,
- stan podgorączkowy,
- ból mięśni,
- uczucie zmęczenia.

Mieszkańcy województw dolnośląskiego, opolskiego i lubuskiego, którzy mają któryś z wymienionych objawów i są w wieku 18-67 lat powinni zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego i zapytać o badania w kierunku RZS. Do końca sierpnia 2020 roku Dolnośląski Związek Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców w partnerstwie z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu realizuje projekt pt. „Zapobieganie niepełnosprawności poprzez wczesne wykrywanie reumatoidalnego zapalenia stawów w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu”. W ramach tego programu, finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego, pacjenci mogą skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji reumatologów. Program ten przeznaczony jest dla osób potencjalnie chorych na RZS, które jeszcze nie są leczone.

O badania należy zapytać lekarza rodzinnego. Można też skontaktować się z edukatorem terenowym, którym jest Agata Grajek (e-mail: a.grajek@lekarze.rodzinni.pl lub tel.: 519 424 504).
Listy placówek biorących udział w projektach znajdują się na stronach:

1) projekt profilaktyki nowotworów głowy i szyi:  https://www.kodowana.pl/projekty_ue2.html

2) projekt wczesnego wykrywania reumatoidalnego zapalenia stawów: 
https://www.kodowana.pl/projekty_ue3.html
ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT