Nowe materiały edukacyjne w części kodowanej serwisu w dziale Biblioteka Lekarza dotyczące leczenia objawów zawrotów głowy różnego pochodzenia Nowe materiały edukacyjne w części kodowanej serwisu w dziale Biblioteka Lekarza dotyczące leczenia objawów zawrotów głowy różnego pochodzeniaNowe materiały edukacyjne w części kodowanej serwisu w dziale Biblioteka Lekarza dotyczące leczenia objawów zawrotów głowy różnego pochodzenia
Dbajmy o seniorów w gorące dni
Biuro Federacji PZ, 2018-07-26 16:00:34

Synoptycy zapowiadają kolejną już tego lata falę upałów, która może potrwać nawet trzy tygodnie. Lekarze rodzinni Porozumienia Zielonogórskiego po raz kolejny apelują o rozwagę, ale także o to, by nie myśleć tylko o sobie. O ile o dzieciach, które są bardziej od dorosłych narażone na przegrzanie i odwodnienie, na ogół pamiętamy, o tyle zbyt często niedostatecznie otaczamy opieką osoby starsze.

Staruszka wędrująca godzinami po bazarku bez nakrycia głowy przy 30-stopniowym upale; starszy pan drzemiący na ławce w parku w pełnym słońcu - to obrazki, jakie każdy z nas zapewne miał nieraz okazję obserwować. Tymczasem seniorzy to obok dzieci grupa najbardziej zagrożona skutkami działania wysokiej temperatury.
- W tym wieku szczególnie niebezpieczne jest odwodnienie, które zaburza pracę wielu narządów, m.in. nerek - mówi lekarz rodzinny Joanna Zabielska- Cieciuch, ekspert Porozumienia Zielonogórskiego. - Osoby starsze są na nie narażone dlatego, że w mniejszym stopniu odczuwają pragnienie. Według niektórych badań wynika to z pogarszającego się z wiekiem funkcjonowania tych obszarów mózgu, które za to odpowiadają. Niektórzy pacjenci tłumaczą, że przyjmują niewiele płynów po to, by nie korzystać zbyt często z toalety, co jest dla nich uciążliwe np. z powodu niepełnosprawności. Bez względu jednak na przyczyny ograniczania napojów, jest to niebezpieczne dla ich zdrowia. Dlatego zwłaszcza w gorące dni nie czekajmy, aż nasz bliski senior poprosi o coś do picia, tylko zadbajmy o to, by zawsze miał pod ręką przysłowiową szklankę wody, przypominajmy regularnie, by się napił, sprawdźmy czy to zrobił. Warto też pomyśleć o wyręczeniu starszej osoby w codziennych czynnościach, nawet gdy nie mieszkamy razem. Chodzi zwłaszcza o wszystko, co wiąże się z wychodzeniem z domu, jak choćby zakupy czy sprawy w urzędach, które możemy załatwić za babcię i dziadka.

W okresie upałów, gdy nasz organizm łatwiej traci wodę, dorosła osoba powinna wypijać ok. 2-3 litrów płynów (licząc także soki, kefiry, zupy i inne płynne produkty). Spacery w takie dni są wskazane jedynie w godzinach porannych i wieczornych, starsze osoby nie powinny w ogóle wychodzić z domu w godz. 10-17.

ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT