Nowe materiały edukacyjne w części kodowanej serwisu w dziale Biblioteka Lekarza dotyczące leczenia objawów zawrotów głowy różnego pochodzenia Nowe materiały edukacyjne w części kodowanej serwisu w dziale Biblioteka Lekarza dotyczące leczenia objawów zawrotów głowy różnego pochodzeniaNowe materiały edukacyjne w części kodowanej serwisu w dziale Biblioteka Lekarza dotyczące leczenia objawów zawrotów głowy różnego pochodzenia
Kryteria akredytacji w POZ wymagają aktualizacji
Biuro Federacji PZ, 2018-06-04 14:25:36

Pierwszy etap pilotażowego projektu akredytacji w podstawowej opiece zdrowotnej dobiega końca. Trwa ocena pierwszych 150 podmiotów spośród 250, które do niego przystąpiły. Są już pierwsze przychodnie, które uzyskały certyfikaty jakości. Ten etap pilotażu ma być zakończony do września br.
-Procedura nie jest prosta - mówi ekspert Porozumienia Zielonogórskiego Joanna Zabielska-Cieciuch. - Wizytatorzy spędzają w ocenianej placówce niejednokrotnie wiele godzin. Sprawdzają nie tylko dokumenty, ale też rozmawiają z personelem, a nawet pacjentami. Trzeba pamiętać, że kryteriów akredytacyjnych jest aż 123 i spełnienie każdego z nich musi być zweryfikowane. Jednocześnie w projekcie nie chodzi o to, by kogoś na czymś „przyłapać” by nie przyznać certyfikatu. Jego celem standaryzacja podstawowej opieki zdrowotnej i poprawa jakości, na czym naszemu środowisku naprawdę zależy. Zabielska-Cieciuch przypomina, że to właśnie środowisko medycyny rodzinnej od wielu lat zabiegało o wprowadzenie obiektywnych kryteriów oceny jakości w POZ. Istnieją one bowiem w każdej innej dziedzinie jako element postępowania konkursowego w NFZ. Nie ma powodów, by POZ była pod tym względem pominięta. Zdaniem Joanny Zabielskiej-Cieciuch, zanim ocena jakości w POZ stanie się obowiązkowa, część kryteriów akredytacyjnych trzeba zmienić.-Zostały one opracowane kilka lat temu i nie w każdym przypadku przystają do rzeczywistości - wyjaśnia ekspert Porozumienia Zielonogórskiego. - W Polsce funkcjonuje ponad 6 tysięcy podmiotów POZ i w mojej ocenie większość z nich nie jest w stanie spełnić wszystkich elementów podlegających ocenie. Można się spodziewać, że prace nad aktualizacją kryteriów akredytacyjnych rozpoczną się wkrótce po zakończeniu pierwszego etapu pilotażu. Porozumienie Zielonogórskie zamierza uczestniczyć w tym procesie, powołało już specjalny zespół ekspertów, który zajmie się tą kwestią. Przypomnijmy: pilotażowy program akredytacyjny dla POZ, finansowany ze środków unijnych i Ministerstwa Zdrowia, ruszył w 2016 r. Ośrodkiem akredytacyjnym zostało Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia w Krakowie.
ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT