Zaproszenie na webinar dedykowany członkom Federacji Porozumienie Zielonogórskie 23.04.2021. informacja w mailu i części kodowanej serwisu Zaproszenie na webinar dedykowany członkom Federacji Porozumienie Zielonogórskie 23.04.2021 informacja w mailu i części kodowanej serwisu Zaproszenie na webinar dedykowany członkom Federacji Porozumienie Zielonogórskie 23.04.2021 informacja w mailu i części kodowanej serwisu
III Kongres Wyzwań Zdrowotnych
Biuro Federacji PZ, 2018-02-28 10:36:01

- Finansowanie ochrony zdrowia, innowacje w medycynie, nowe terapie, e-zdrowie, wpływ stanu zdrowia społeczeństwa na gospodarkę - między innymi te zagadnienia znalazły się w tegorocznym programie Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC).

W dniach 8-9 marca 2018 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach już po raz trzeci debatować będą wybitni lekarze, przedstawiciele świata nauki, biznesu, finansów, rynku ubezpieczeniowego, organizacji pozarządowych, polityki, administracji państwowej i samorządowej oraz mediów. Na 10 marca zaplanowano otwarty Śląski Dzień Zdrowia dla mieszkańców regionu.

Kongres Wyzwań Zdrowotnych to forum wielowątkowej debaty, której uczestnicy stawiają diagnozy i poszukują recept dla systemów ochrony zdrowia. Wydarzenie odbywa się pod hasłem "Znacznie więcej niż medycyna" i - z racji wielu kontekstów i szerokiej reprezentacji zaangażowanych w tę tematykę środowisk - w skali Europy nie ma precedensu.

W ramach tegorocznego Kongresu odbędzie się blisko 60 sesji panelowych, debat i prezentacji, z udziałem ponad 300 prelegentów i ponad 3 tys. gości.

- Uczestnicy poprzednich edycji Kongresu wielokrotnie podkreślali, że stan zdrowia współczesnych społeczeństw nie zależy wyłącznie od samej medycyny oraz sposobu zorganizowania i finansowania systemu opieki zdrowotnej. Równie ważne jest budowanie powszechnej świadomości znaczenia zdrowego stylu życia, profilaktyki i szeroko rozumianych działań zapobiegających chorobom. Nie bez znaczenia są w tym kontekście demografia, ekonomia, uwarunkowania finansowe, polityczne czy społeczne. Wielką siłą Kongresu Wyzwań Zdrowotnych jest uwzględnianie w debacie tych wszystkich perspektyw - mówi Wojciech Kuta, redaktor naczelny miesięcznika i portalu Rynek Zdrowia.

- Jeżeli chodzi o polski system ochrony zdrowia, tegoroczne spotkanie będzie znakomitą okazją m.in. do bilansu pierwszego półrocza funkcjonowania tzw. sieci szpitali. Poddamy również pod dyskusję ustawę o podstawowej opiece zdrowotnej - zapowiada.

W sesji "Podstawowa opieka zdrowotna i ambulatoryjna opieka specjalistyczna" weźmie m.in. udział Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego.

Sesje tematyczne III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, wzorem lat ubiegłych, podzielono na pięć "ścieżek tematycznych": polityka zdrowotna; finanse i zarządzanie; terapie; nowe technologie; edukacja.

Debaty zainauguruje Okrągły Stół Wyzwań Zdrowotnych - sesja plenarna z udziałem: polityków ugrupowań parlamentarnych, samorządów zawodowych, związków zawodowych i innych organizacji działających w ochronie zdrowia, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, pacjentów i ekspertów. Dyskutanci poruszą tematy takie jak m.in.: najważniejsze zmiany w systemie opieki zdrowotnej, finansowanie ochrony zdrowia, struktura świadczeń zdrowotnych w Polsce oraz problemy kadrowe w polskiej medycynie. Podczas debaty zaprezentowane zostaną partyjne programy dotyczące ochrony zdrowia.

Panele dyskusyjne poruszą ponadto tematy dotyczące zagadnień takich jak m.in.: dyrektywa transgraniczna, leczenie żywieniowe, marketing medyczny, medycyna interdyscyplinarna, medycyna spersonalizowana, Narodowy Program Szczepień Ochronnych, otyłość i nadwaga, podstawowa opieka zdrowotna i ambulatoryjna opieka specjalistyczna, przemysł farmaceutyczny, rosnące koszty opieki zdrowotnej, telemedycyna, zagrożenia behawioralne czy zdrowy samorząd.

Tematy debat ekspertów obejmą kluczowe zagadnienia w kilkunastu dziedzinach medycyny, m.in.: chirurgii, diabetologii, fizjoterapii i medycyny sportowej, ginekologii i położnictwa, hematoonkologii, onkologii, ortopedii, czy uroonkologii. W centrum uwagi znajdą się również konkretne schorzenia, takie jak m.in.: stwardnienie rozsiane, udar mózgu, czy rak jelita grubego.

8 marca, podczas gali wieńczącej pierwszy dzień III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych rozstrzygnięty zostanie konkurs "Zdrowy Samorząd". Głównym celem tego przedsięwzięcia jest nagrodzenie jednostek samorządu terytorialnego, które w najbardziej efektywny sposób realizują zadania związane z promocją zachowań prozdrowotnych, edukacją zdrowotną i profilaktyką wybranych chorób. Udział w konkursie - organizowanym przez PortalSamorzadowy.pl oraz portal i magazyn Rynek Zdrowia - mogły brać jednostki samorządu terytorialnego na poziomie gminy, powiatu i województwa.

Z kolei 9 marca br. ogłoszeni zostaną laureaci Nagród Animus Fortis (Mężny Duch). Ich inicjatorem jest Wojskowy Instytut Medyczny, który uhonoruje w ten sposób osoby i instytucje mające istotny wpływ na kształtowanie pozytywnego wizerunku służb ratowniczych oraz ich funkcjonowanie. Nagrody przyznane zostaną w dwóch kategoriach: dla ratownika - za osobiste męstwo w czasie akcji ratowniczej oraz dla przedstawiciela instytucji, która znacząco przyczyniła się do wdrożenia zmian pozwalających skuteczniej ratować ludzkie życie. Wręczy je wicepremier Beata Szydło.

Finałem Kongresu Wyzwań Zdrowotnych będzie otwarty dla mieszkańców regionu Śląski Dzień Zdrowia, zaplanowany na 10 marca br. Stworzy on okazję do kompleksowego zadbania o siebie, skonsultowania się z lekarzami wielu specjalności i pogłębienia wiedzy z zakresu profilaktyki i zdrowego stylu życia.

Organizatorem Kongresu Wyzwań Zdrowotnych jest Grupa PTWP SA, wydawca magazynu i portalu Rynek Zdrowia, organizator m.in.: Forum Rynku Zdrowia.

Więcej o Kongresie i rejestracja:
http://www.hccongress.pl

ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT