Pilne Komunikat Zarządzenie 79/2022 - w części kodowanej serwisu FPZ. Pilne Komunikat Zarządzenie 79/2022 - w części kodowanej serwisu FPZ. Pilne Komunikat Zarządzenie 79/2022 - w części kodowanej serwisu FPZ.
Łatwiej wystawić e-zwolnienia - o to walczyliśmy
Biuro Federacji PZ, 2017-12-06 11:06:31

1 grudnia ZUS uruchomił aplikację, za pośrednictwem której udostępnia lekarzom nowy, bezpłatny podpis elektroniczny. Teraz tylko kilka minut wystarczy by otrzymać darmowy certyfikat, umożliwiający podpisywanie elektronicznych zwolnień. Porozumienie Zielonogórskie od dawna postulowało wprowadzenie rozwiązania, które usprawni wystawianie e-zwolnień. Dotychczas elektroniczne zwolnienia lekarskie można było podpisywać przy pomocy profilu zaufanego ePUAP lub płatnego podpisu kwalifikowanego wystawianego przez pięć centr certyfikacyjnych. Lekarze Porozumienia Zielonogórskiego zwracali uwagę na trudności z tym związane.
-Cieszy, że nasze interwencje przyniosły skutek, a ZUS wziął pod uwagę głos środowiska - mówi Wojciech Pacholicki, wiceprezes PZ. - Najważniejsze, że wystawianie e-zwolnień stało się prostsze, przez co będzie zajmowało lekarzom mniej czasu, potrzebnego przede wszystkim dla pacjentów. Jednocześnie podtrzymujemy swoje stanowisko, że lekarz powinien mieć wybór i sam decydować o formie wystawiania zwolnień: czy to elektronicznej, czy tradycyjnej. Sam ZUS przyznaje, że to lekarze, zgłaszali potrzebę stworzenia nowego, bezpłatnego narzędzia do autoryzacji zwolnień lekarskich, które usprawni cały proces wystawiania e-ZLA. Dlatego wiele miesięcy temu Zakład podjął pracę nad nowym podpisem elektronicznym dla lekarzy.
- Każdy lekarz dostanie od ZUS całkowicie bezpłatny, łatwy do uzyskania podpis, którym może nie tylko sygnować zwolnienia lekarskie, ale także anulować te już wystawione czy podpisać wniosek o rehabilitację leczniczą - zapewnia w komunikacie Iwona Kowalska, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
- Otrzymanie certyfikatu jest proste i nie wymaga obecności w ZUS, jeśli wcześniej lekarz miał już założone swoje indywidualne konto na naszej Platformie Elektronicznej PUE.
ZUS informuje, że darmowy certyfikat umożliwiający podpisywanie elektronicznych zwolnień lekarskich wystawiany jest na wniosek lekarza na 5 lat. Niezbędnym do jego uzyskania jest zarejestrowany profil lekarza na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. W zakładce "Certyfikat z ZUS" każdy lekarz, posiadający uprawnienia do wystawiania zwolnień, może wystąpić o wystawienie certyfikatu. Przy okazji wnioskowania lekarz ustala od razu hasło (minimum cztery znaki: cyfry, litery, znaki specjalne), które będzie niezbędne do autoryzacji każdego zwolnienia elektronicznego certyfikatem z ZUS. Zakład wystawia certyfikat w ciągu kilku minut (maksymalny czas oczekiwania na certyfikat nie powinien przekroczyć 15 minut) od złożenia wniosku, o czym zainteresowana osoba jest informowana mailem lub smsem. Certyfikat należy zapisać na komputerze, na którym wystawiane są e-ZLA lub w pamięci nośnika zewnętrznego.
Przypomnijmy, że od 1 lipca 2018 r. elektroniczne zwolnienia lekarskie będą jedyną prawnie dopuszczoną formą zwolnienia lekarskiego
ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT