Procedury w pigułce - Szczepienia Covid-19 w części kodowanej serwisu FPZ w dziale Komunikaty. Procedury w pigułce - Szczepienia Covid-19 w części kodowanej serwisu FPZ w dziale Komunikaty. Procedury w pigułce - Szczepienia Covid-19 w części kodowanej serwisu FPZ w dziale Komunikaty.
POCHP - choroba nie tylko palaczy
Biuro Federacji PZ, 2017-11-16 12:58:35

W listopadzie (według różnych organizacji od 14 do 16 dnia tego miesiąca) przypada Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP). W Polsce choruje na nią blisko 2 miliony osób, a według szacunków ekspertów będzie ich coraz więcej. Jest to bowiem problem cywilizacyjny. Szacuje się, że w 2020 roku POChP będzie czwartą przyczyną zgonów, a dziesięć lat później - nawet trzecią.
Choć POCHP nie jest trudna do zdiagnozowania - do wstępnego rozpoznania wystarczy badanie spirometryczne, eksperci podkreślają jednak, że jedna trzecia chorych nie wie o swoim schorzeniu. Większość zgłasza się do lekarzy w zaawansowanym stadium, gdy skuteczne leczenie jest już niezwykle trudne. Dlatego lekarze rodzinno Porozumienia Zielonogórskiego zalecają nie lekceważenie nawet najmniejszych niepokojących objawów ze strony układu oddechowego i wykonywanie profilaktycznych badań.

-POChP to przede wszystkim choroba palaczy, więc rzucenie nałogu jest podstawową zasadą profilaktyki - mówi Joanna Zabielska- Cieciuch, lekarka Porozumienia Zielonogórskiego. - Jednak pamiętajmy, że bierne palenie także może spowodować chorobę. W naszych praktykach spotykamy się często z pacjentami, którzy sami nigdy nie wzięli papierosa do ust, ale przebywali w otoczeniu palaczy i w konsekwencji zachorowali. Pozostała grupa ryzyka to osoby narażone w pracy na wdychanie toksyn. Jednak wielkość tej grupy eksperci oceniają na zaledwie ok. 10 proc.

Lekarze podkreślają także fakt, że POCHP długo rozwija się bez wyraźnych objawów i czasem przypadek sprawia, że zostaje wykryta.
- To może być np. wyjątkowo intensywny wysiłek, podczas którego nagle pojawiają się duszności - dodaje Joanna Zabielska- Cieciuch. - Nawet gdy problem szybko zniknie, nie powinno się go bagatelizować i czekać na kolejny incydent, trzeba jak najszybciej zwrócić się do lekarza.
ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT