TELEPORADY w POZ!!! podstawowym narzędziem pracy zapewniającym bezpieczeństwo pacjentów - lekarz zbiera bardzo dokładny wywiad przez telefon TELEPORADY w POZ!!! podstawowym narzędziem pracy zapewniającym bezpieczeństwo pacjentów - lekarz zbiera bardzo dokładny wywiad przez telefon TELEPORADY w POZ!!! podstawowym narzędziem pracy zapewniającym bezpieczeństwo pacjentów - lekarz zbiera bardzo dokładny wywiad przez telefon
Sprawa stwierdzania zgonów wciąż nieuregulowana
Federacja PZ, 2017-03-03 18:53:54

Wkrótce minie rok od czasu, gdy resort zdrowia po interwencji Porozumienia Zielonogórskiego deklarował konieczność pilnego uregulowania zasad stwierdzania zgonu i jego przyczyny.

Nowych przepisów, dostosowujących do obecnej rzeczywistości przestarzale regulacje sprzed ponad pół wieku, wciąż nie ma. Są za to nieporozumienia, związane z tym, kto ma stwierdzać zgon i wystawiać karty zgonu w sytuacji, gdy np. nie można ustalić lekarza, leczącego pacjenta w ostatniej chorobie. Skutkują one nawet skargami do samorządów lekarskich, które podejmują rzecznicy odpowiedzialności zawodowej.
Według ostatniej interpretacji Ministerstwa Zdrowia, zawartej w odpowiedzi na pismo prezesa Porozumienia Zielonogórskiego Jacka Krajewskiego, w wątpliwych prawnie sytuacjach osobą uprawnioną do stwierdzania zgonu nie jest „z urzędu” lekarz POZ. Osobę uprawnioną mają wskazywać władze powiatu, na terenie, którego stwierdzono zgon. Z powoływaniem instytucji koronera bywa różnie w poszczególnych regionach kraju - władze starostw i miast na prawach powiatów często nie zgadzają się na takie rozwiązanie, tłumacząc to brakiem środków lub rzekomych podstaw prawnych. Są jednak wyjątki.
- Na Podkarpaciu mamy coraz większe zrozumienie dla wagi problemu, koronerów powołują władze kolejnych miast - mówi Mariusz Małecki, prezes Porozumienia Podkarpackiego Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia. - Ostatnio dołączyły do nich Rzeszów i Krosno. To m.in. efekt konsekwentnych działań naszego związku, który od wielu lat przekonuje władze powiatowe, że lekarze POZ nie zawsze są uprawnieni do tych czynności.
Edukacja przynosi rezultaty, ale nie rozwiązuje problemu w skali kraju.
ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT