Komunikat - okres rozliczeniowy aos - informacja w mailu i części kodowanej serwisu Komunikat - okres rozliczeniowy aos - informacja w mailu i części kodowanej serwisu Komunikat - okres rozliczeniowy aos - informacja w mailu i części kodowanej serwisu
15 lutego - Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Dzieciństwa
Biuro Federacji PZ, 2017-02-16 09:50:20

Eksperci podkreślają, że w Polsce wczesna diagnostyka nowotworów u dzieci w ostatnich latach znacznie się poprawiła. Choroba nowotworowa coraz częściej wykrywana jest we wczesnym stadium, co ma kluczowe znaczenie dla skutecznego leczenia. Rola lekarzy rodzinnych w tej kwestii jest nie do przecenienia.
-Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej są tymi, którzy najczęściej widzą dziecko - mówi Małgorzata Stokowska-Wojda, lekarka rodzinna Porozumienia Zielonogórskiego. - I to oni zwykle zauważają niepokojące zmiany, zwłaszcza w takich praktykach, w których lekarz zna swoich pacjentów. To ważne, bo objawy wielu chorób, w tym nowotworowych, ma u dzieci niespecyficzne objawy. Istotna jest więc każda zmiana.
Lekarka podkreśla, że lekarz POZ regularnie widuje także dziecko zdrowe: bada je podczas wizyt patronażowych i przed każdym szczepieniem. Tym większa szansa na zauważenie wszelkich odchyleń. Warto dodać, że taką szansę zmniejszają ci rodzice, którzy unikają szczepień. Równie ważna jak wizyty u lekarza POZ jest czujność samych rodziców w przypadku małych dzieci oraz dobry kontakt w rodzinie, gdy dzieci są starsze.
-Jak istotne z punktu widzenia konsekwencji zdrowotnych są dobre relacje w rodzinie, świadczy jeden z przykładów z mojej praktyki - opowiada Małgorzata Stokowska-Wojda. - Rodzice przyszli z nastolatkiem z powiększonym jądrem. Wielu chłopców w wieku pokwitania nie przyznałoby się do takiego problemu, ale w tej rodzinie był dobry kontakt dziecka z rodzicami. Okazało się, że chłopak ma raka jądra, ale w początkowej fazie, dzięki czemu szybka interwencja pozwoliła na całkowite wyleczenie. Można więc powiedzieć, że zaufanie do rodziców uratowało mu życie w sensie dosłownym.
Poza rutynowymi wizytami lekarze rodzinni często angażują się w niefinansowane przez NFZ przedsięwzięcia prozdrowotne, które także mają niebagatelne znaczenie dla profilaktyki i wczesnego wykrywania chorób nowotworowych. Przykładem jest akcja „Profilaktyka po lubelsku” organizowana od dwóch lat przez Lubelski Związek Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców we współpracy z hemetoonkologami. Wykonywane podczas akcji badania krwi pozwalają na diagnozę białaczkiw początkowym stadium, a ponieważ cieszy się ogromnym zainteresowaniem pacjentów, przynosi wymierne efekty.









ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT