Komunikat - okres rozliczeniowy aos - informacja w mailu i części kodowanej serwisu Komunikat - okres rozliczeniowy aos - informacja w mailu i części kodowanej serwisu Komunikat - okres rozliczeniowy aos - informacja w mailu i części kodowanej serwisu
W lutym pierwsze refundowane szczepienia przeciw pneumokokom
Federacja PZ, 2017-01-13 15:12:22

Szczepienia przeciwko pneumokokom zostały od tego roku wprowadzone do kalendarza obowiązkowych szczepień ochronnych - szczepionki są refundowane dla wszystkich dzieci urodzonych po 1 stycznia 2017 r. Szczepienia odbywają się w ósmym tygodniu życia dziecka, zatem pierwsi mali pacjenci zjawią się w przychodniach na szczepienie ok. 20 lutego.
-Wprowadzenie obowiązku szczepień przeciwko pneumokokom to dobra decyzja - komentuje wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego Wojciech Pacholicki. - Środowiska medyczne domagały się tego od wielu lat, apelując o to do kolejnych ministrów zdrowia. Pneumokoki to bardzo agresywne bakterie, a choroby przez nie wywołane bywają groźne nawet dla życia. Choć resort ograniczył refundację do dzieci urodzonych po 1 stycznia b.r., to i tak jest to krok w dobrym kierunku. Pneumokoki są najbardziej niebezpieczne dla małych dzieci.
Pneumokoki wywołują m.in. zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok, zapalenie płuc. Mogą też być przyczyną sepsy czy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, a to bardzo poważne infekcje, które mogą zakończyć się śmiercią. Według Światowej Organizacji Zdrowia pneumokoki są przyczyną co najmniej 10 proc. wszystkich zgonów u dzieci poniżej 5. roku życia. Eksperci wskazują ponadto, że liczba zakażeń pneumokokowych jest niedoszacowana, ponieważ nie są one właściwie diagnozowane. Kolejny problem to narastająca oporność pneumokoków na antybiotyki, co utrudnia (a czasem wręcz uniemożliwia) leczenie wywołanych przez nie chorób.
Skuteczność szczepionki jest potwierdzona licznymi badaniami. Lekarze przypominają, że szczepienie jest najlepszą metodą zapobiegania chorobom i zachęcają rodziców do zadbania o bezpieczeństwo zdrowotne dzieci.




ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT