Komunikat - okres rozliczeniowy aos - informacja w mailu i części kodowanej serwisu Komunikat - okres rozliczeniowy aos - informacja w mailu i części kodowanej serwisu Komunikat - okres rozliczeniowy aos - informacja w mailu i części kodowanej serwisu
Polscy naukowcy w projekcie badań nad grypą
Federacja PZ, 2016-12-13 15:22:23

Polscy naukowcy w projekcie badań nad grypą

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, wspólnie z lekarzami rodzinnymi, uczestniczą w europejskim projekcie „PREPARE”, który ma m.in. ułatwić badania nad grypą w przypadku pojawienia się epidemii i pomóc w opracowaniu zasad postępowania z tą infekcją.
-Od czasu wielkiej pandemii z 1918 r., gdzie około 1/3 osób na świecie była zarażona wirusem grypy, nie było zdarzenia w tej skali. Mniejsze epidemie pojawiają się, ale nie można wykluczyć i takiej. Tego się obawiamy - powiedział PAP prof. Maciej Godycki-Ćwirko, kierownik Centrum Medycyny Rodzinnej i Społeczności Lokalnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Przyczyną pandemii może być pojawienie się wirusa, który jest nieznany ludzkiemu organizmowi.
W unijnym projekcie „PREPARE” uczestniczy ponad 20 krajów europejskich, a także Australijczycy i Amerykanie. Jego celem jest zbudowanie pewnej infrastruktury w podstawowej opiece zdrowotnej, również w szpitalach na oddziałach nagłej pomocy, która jest przygotowana do podjęcia działań badawczych, kiedy pojawi się epidemia. Stworzenie takiej sieci i platformy badawczej zajmie kilka lat, bowiem wymaga to zmiany pewnych działań i procedur, w szczególności związanych z uzyskaniem zgody pacjentów na wykorzystanie danych, które wcześniej przeznaczone były tylko do celów medycznych np. pobranych od nich wymazów.
W Polsce wiodącym ośrodkiem w projekcie jest Uniwersytet Medyczny w Łodzi, który współpracuje z lekarzami rodzinnymi w Łodzi i Białymstoku.
W projekcie „PREPARE” chodzi również o edukację pacjentów zarówno w zakresie profilaktyki, jak i postępowania w przypadku zakażenia grypą. „Lekarze, którzy z nami współpracują, uczą pacjentów jak postępować.
(źródło: naukawpolsce.pap.pl)
ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT