Zaproszenie na webinar dedykowany członkom Federacji Porozumienie Zielonogórskie 23.04.2021. informacja w mailu i części kodowanej serwisu Zaproszenie na webinar dedykowany członkom Federacji Porozumienie Zielonogórskie 23.04.2021 informacja w mailu i części kodowanej serwisu Zaproszenie na webinar dedykowany członkom Federacji Porozumienie Zielonogórskie 23.04.2021 informacja w mailu i części kodowanej serwisu
Pacjenci endokrynologiczni do POZ?
Federacja PZ, 2016-11-18 22:08:20

Jak poinformował w piątek (18 listopada) we Wrocławiu krajowy konsultant w dziedzinie endokrynologii prof. Andrzej Lewiński, endokrynolodzy opracowali kryteria medyczne leczenia pacjentów endokrynologicznych, na postawie których część z nich ma być prowadzona przez lekarzy POZ.

To rozwiązanie ma się przyczynić do skrócenia kolejek do specjalistów. We Wrocławiu, gdzie w ostatnich miesiącach zamknięto kilka poradni, sytuacja jest szczególnie trudna - kolejka oczekujących na wizytę do endokrynologa sięga 2024 r.

Podczas konferencji prasowej wyjaśniano, że POZ miałaby przejąć opiekę nad pacjentami zdiagnozowanymi, którzy mają już ustawione leczenie. Prof. Lewiński podkreślał, że szczegółowe kryteria kwalifikacji pacjentów do POZ będą konsultowane ze środowiskiem lekarzy rodzinnych.
- Lekarze rodzinni mają wystarczające kompetencje, by prowadzić pacjentów z wieloma chorobami endokrynologicznymi - komentuje wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego Wojciech Pacholicki. - Już teraz wielu z nich z powodzeniem leczą, nie odsyłając do specjalistów. W POZ mamy jednak ograniczenia w diagnostyce, np. nie możemy zlecać badań na przeciwciała przeciwtarczycowe. Ponadto jest nas zbyt mało, by przyjmować na siebie kolejne zadania. Generalnie idea przejęcia części pacjentów AOS przez POZ nie jest nowa i w rozsądnym wymiarze może być realizowana. Jednak musi się to odbywać stopniowo, w początkowej fazie w pilotażach. Niezbędne jest także zapewnienie dodatkowego finansowania.
ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT