Zaproszenie na webinar dedykowany członkom Federacji Porozumienie Zielonogórskie 23.04.2021. informacja w mailu i części kodowanej serwisu Zaproszenie na webinar dedykowany członkom Federacji Porozumienie Zielonogórskie 23.04.2021 informacja w mailu i części kodowanej serwisu Zaproszenie na webinar dedykowany członkom Federacji Porozumienie Zielonogórskie 23.04.2021 informacja w mailu i części kodowanej serwisu
V Kongres Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej
Federacja PZ, 2016-09-29 14:18:41

Wykłady, debaty, blok sesji warsztatowych, sesje plakatowe – program tegorocznego, jubileuszowego V Polskiego Kongresu Medycyny Rodzinnej (Wrocław, 30 września-2 października) jest jak zawsze bardzo bogaty, merytoryczny i różnorodny. Weźmie w nim udział blisko 1500 osób, w większości lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

–Stawiamy na maksymalną różnorodność, bo taka jest medycyna rodzinna – mówi wiceprezes PTMR dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas. – Staramy się, żeby każdy z uczestników znalazł coś, co go zainteresuje. Lekarze przyjeżdżają tu przede wszystkim po wiedzę.
Większość wykładów dotyczy kwestii medycznych, ważnych w codziennej praktyce lekarza POZ. Zaprezentowane zostaną m.in. najnowsze wytyczne dla lekarzy rodzinnych dotyczące rozpoznawania i leczenia astmy wczesnodziecięcej oraz diagnostyki i leczenia zapalnego bólu krzyża. W tym roku rozbudowany jest blok tematów pediatrycznych, a także związanych z leczeniem osób w wieku podeszłym.
Ciekawie zapowiada się otwarta debata pt.: „PODSTAWOWA OPIEKA ZDROWOTNA – NADZIEJE I OBAWY”, w której wezmą udział także przedstawiciele Porozumienia Zielonogórskiego prezes Jacek Krajewski i wiceprezes Marek Twardowski. Jakie są ustalenia zespołu powołanego przez ministra zdrowia do opracowania strategii rozwiązań systemowych? Czy będzie ustawa o POZ? Co kryje się pod zapowiedziami „zwiększenia roli POZ w systemie ochrony zdrowia”? - to tylko niektóre z tematów, jakie zostaną poruszone podczas tej części kongresu.

– Jeden z ważniejszych tematów będzie też przyszłość naszej specjalizacji – dodaje Agnieszka Mastalerz-Migas. – Czy mamy szansę na wzrost atrakcyjności specjalizacji z medycyny rodzinnej w oczach młodych lekarzy? Jak to zrobić? Co powinno się zmienić w procesie kształcenia? To niezmiernie istotne zagadnienia, bo jeśli nie uda się przekonać młodych lekarzy, że POZ to nie jest miejsce dla „najgorszych”, a wręcz przeciwnie, to trudno będzie oczekiwać, by POZ był prawdziwym filarem systemu.




ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT