Komunikat nadwykonania w POZ info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach Procedura systemu kontroli wewnętrznej jakości i bezpieczeństwa pacjenta info w części kodowanej serwisu FPZ Procedura w przypadku zalania dokumentacji medycznej - info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach. Udostępniamy dla Państwa platformę, dzięki której już teraz mogą Państwo przystępować do Kodeksu RODO info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach. KOMUNIKAT STANDARD OCHRONY MAŁOLETNICH info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach.
Lekarze POZ: Coraz więcej pacjentów z COVID-19
Biuro Federacji PZ, 2024-09-09 15:24:29

Liczba zakażeń COVID-19 w Polsce ponownie wzrasta, alarmują lekarze rodzinni. Powrót uczniów do szkół i przedszkoli może tylko przyspieszyć ten trend. Eksperci Porozumienia Zielonogórskiego ostrzegają przed ryzykiem kolejnej fali zakażeń, szczególnie w obliczu braku szczepionki.

– Obecnie nie ma możliwości zapisania się na szczepienia przeciw COVID-19 w poradniach POZ i aptekach – mówi Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego. Szczepienia w Polsce zostały wstrzymane z powodu braku dostępnych dawek nowych szczepionek.

Tymczasem statystyki są nieubłagane. Codziennie raportowane jest od 800 do 1200 nowych przypadków zakażeń. Najwięcej infekcji rejestruje się w województwach: mazowieckim, kujawsko-pomorskim i lubelskim. Rzeczywista liczba zakażeń może być jednak znacznie wyższa, ponieważ wiele przypadków nie jest zgłaszanych.

– Wzrost liczby zachorowań, który rozpoczął się latem, może przybrać na sile w nadchodzących tygodniach, zwłaszcza teraz, kiedy dzieci wróciły do szkół. Już teraz obserwujemy przypadki wysokiej gorączki, osłabienia, kaszlu, duszności i bólów mięśni, a testy na COVID-19 nadal potwierdzają nasze diagnozy – podkreśla Małgorzata Stokowska-Wojda, lekarka POZ i ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Lekarze zwracają również uwagę na objawy ze strony układu pokarmowego u części pacjentów. U osób z chorobami współistniejącymi, jak cukrzyca, niewydolność nerek czy choroby serca, przebieg zakażenia może być cięższy. Choć obecne warianty wirusa są łagodniejsze niż te z wcześniejszych fal pandemii, COVID-19 wciąż stanowi poważne zagrożenie, zwłaszcza dla osób starszych. Pacjenci z tych grup często wymagają hospitalizacji, nierzadko na oddziałach intensywnej terapii.

Rosnące zainteresowanie testami na COVID-19 również potwierdza wzrost liczby zakażeń, a w niektórych miejscach zaczyna nawet ich brakować. Lekarze przypominają, że rzeczywista liczba przypadków może być znacznie wyższa, ponieważ wiele osób nie wykonuje testów lub przechodzi infekcję bezobjawowo.

– Jesień może przynieść większy szczyt zachorowań. COVID-19 wciąż jest realnym zagrożeniem. Szczepienia to najważniejsza ochrona dla nas, naszych dzieci i seniorów – zaznacza Małgorzata Stokowska-Wojda. – Dlatego jak tylko pojawią się w Polsce szczepionki zachęcamy, by się zaszczepić.




ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT