PILNE KOMUNIKAT - DORADCA ADR informacja w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach. Udostępniamy dla Państwa platformę, dzięki której już teraz mogą Państwo przystępować do Kodeksu RODO info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach. Udostępniamy dla Państwa platformę, dzięki której już teraz mogą Państwo przystępować do Kodeksu RODO info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach.
Grypa
Biuro Federacji PZ, 2022-12-29 08:24:42

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusa grypy. W Polsce miedzy 16 a 22 grudnia zanotowano 279 tysięcy zakażeń wirusem grypy. W sumie od września zachorowało prawie dwa miliony Polaków. Grypa najbardziej niebezpieczna jest dla seniorów. Dlatego warto przypominać o szczepieniach przeciwko grypie, zwłaszcza w grupach największego ryzyka.

Z danych NIZP PZH — PIB wynika, że najbardziej na grypę narażone są najmłodsze dzieci. W pierwszym tygodniu grudnia liczba zachorowań lub podejrzeń zachorowań w grupie wiekowej 0-4 wyniosła ponad 49 tys. Zachorowało (lub pojawiło się takie podejrzenie) prawie 380 dzieci na 100 tys.

Najczęściej chorują dzieci, ale nie możemy zapominać, że grypa — z racji swoich potencjalnych powikłań — jest najgroźniejsza dla najstarszych.

Obecnie w poradniach lekarzy rodzinnych pacjenci licznie zgłaszają się z objawami grypy. Najczęstszymi jej objawami ogólnymi są ból głowy, stawów, mięśni, gorączka, złe samopoczucie, osłabienie oraz objawy ze strony układu oddechowego, takie jak suchy kaszel, ból gardła, nieżyt nosa. Czas trwania choroby to ok. 7 dni. Choroba może trwać dłużej, jeśli dojdzie do powikłań, takich jak zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego, zaostrzenie chorób przewlekłych. Do zakażenia dochodzi najczęściej poprzez drogę kropelkową.

Istotną rolę w zapobieganiu zachorowaniu odgrywają szczepienia ochronne – mówi lek. Adam Boruch, specjalista medycyny rodzinnej. Od września/października zachęcamy naszych pacjentów do corocznych szczepień. Szczepienia są szczególnie zalecane w grupach pacjentów z największym ryzykiem powikłań. Są to m.in. dzieci poniżej 5 r.ż., osoby starsze powyżej 65 r.ż., pacjenci z chorobami przewlekłymi, kobiety w ciąży, pacjenci z otyłością. W leczeniu pacjentów bardzo istotną rolę odgrywają leki przeciwwirusowe, które mają udowodnioną skuteczność. Nie należy jednak zapominać o odpowiedniej podaży płynów, stosowaniu leków przeciwgorączkowych, odpoczynku w warunkach domowych. Wielu pacjentów pyta jak odróżnić grypę od zwykłego przeziębienia? Przeziębienie wolniej się rozwija niż grypa i trwa krócej. — W przypadku zwykłego przeziębienia, gdy zażyjemy leki przeciwgorączkowe, syrop czy środki rozgrzewające w ciągu dwóch czy trzech dni samopoczucie powinno się poprawić. Jeżeli pacjent nie czuje poprawy lub czuje się gorzej, warto zgłosić się do lekarza – podkreśla lek. Adam Boruch

Zachęcamy do stosowania profilaktyki, a w przypadku zachorowania kontaktu ze swoją poradnią lekarza rodzinnego.
ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT