Informujemy o obowiązku sprawdzenia czy nowo zatrudniana osoba nie figuruje w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym szczegółowe informacje dla członków w części kodowanej serwisu w dziale prawo..........W części kodowanej serwisu informacja po zmianach dotycząca kodów resortowych.........W części kodowanej serwisu pismo wysłane do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie eZLA ........ Informujemy, iż z dniem 31.12.2017 r. upływa termin obowiązywania programów dostosowawczych dla podmiotów, których pomieszczenia nie spełniały warunków ogólnoprzestrzennych i sanitarnych informacje z instrukcją dla członków w części kodowanej serwisu oraz w mailach .........Termin 31.12.2017 r. jest więc terminem ostatecznym na dostosowanie się do tych wymogów informacje z instrukcją dla członków w części kodowanej serwisu oraz w mailach
Moda na „morsowanie” nie zawsze bezpieczna
Federacja PZ, 2016-12-13 15:29:39

Zimowe kąpiele w zimnej wodzie stają się coraz bardziej popularne. Morsy przekonują, że dzięki regularnemu pływaniu w niskiej temperaturze wzrasta odporność i siły witalne. Nie wiedzą, co to przeziębienie i świetnie się czują. Pogląd ten zdobywa coraz więcej zwolenników, ale lekarze rodzinni przestrzegają, by w tej sprawie zachować rozsądek.
-Wśród naszych pacjentów coraz częściej mamy do czynienia z ofiarami nierozsądnego „morsowania” - mówi lekarka rodzinna z Porozumienia Zielonogórskiego Joanna Zabielska-Cieciuch. - Kilka dni temu do mojej przychodni ojciec przyprowadził kilkunastoletnią dziewczynkę z wysoką gorączką. Okazało się, że dzień wcześniej oboje pływali w rzece, gdy temperatura powietrza ledwo przekraczała 0 st. C. Ojcu nic się nie stało, ale dziewczynka, która po raz pierwszy zażyła takiej kąpieli, zachorowała.
W jej przypadku skończyło się niegroźną infekcją, ale nierozważne kąpiele w skrajnie niskich temperaturach mogą mieć znacznie poważniejsze konsekwencje. Każdego roku na świecie umierają setki osób z powodu przebywania w zimnej wodzie, głównie na skutek wypadków statków. Przyczynami śmierci są najczęściej zawał serca i niewydolność krążenia, zaburzenia przepływu krwi w mózgu i zaburzenia rytmu serca. Z całą pewnością „morsowanie” nie jest dla każdego i nawet jego entuzjaści i propagatorzy radzą najpierw zasięgnąć porady lekarza.
„Uprzedzam osoby nieprzygotowane, wejście do przerębla, gdy temperatura wody wynosi zero stopni, a wokół mróz, może zakończyć się źle – nawet śmiercią (szok termiczny, zaprzestanie akcji serca)” - czytamy na jednej ze stron internetowych, poświęconej „morsowaniu”.
Ponadto sport ten wymaga wcześniejszych przygotowań, stopniowego hartowania organizmu i przestrzegania określonych zasad zachowania zarówno w trakcie kąpieli, jak i po niej.
ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT